טיפולי שיניים

טיפולי שיניים

בעבר נהגנו לבקר אצל רופא השיניים רק כשהייתה לנו בעיה כלשהיא שהתבטאה בדרך כלל בכאב חזק שאפילו הכדורים החזקים ביותר לא הצליחו לשכך. גם את ביקור המעקב השגרתי נהגנו לדחות ולדחות ולדחות, בדרך כלל עד שהשיניים התחילו לכאוב.

כיום החשיבות לשמירה על השיניים חלחלה עמוק בתודעה שלנו, רובינו ככולנו מקפידים על ביקורת קבועה והליכה פעם בחצי שנה לשיננית. מלבד זאת גם אסתטיקת השיניים והפה נכנסה חזק למודעות ורבים מאיתנו מבצעים טיפולים אסתטיים כגון: הלבנת שיניים, יישור שיניים, שתלים, ציפוי שיניים, שיקום מראה הפה ועוד. קופות החולים שראו את הנהירה לטיפולי שיניים מסיבות אסתטיות כאלו ואחרות, החלו לתמוך ולעזור למבוטחיהם בטיפולים השונים, למרות שהרבה פעמים לא מדובר בטיפולים רפואיים.

איך מלבינים שיניים

ישנן שלוש שיטות עיקריות להלבנת שיניים – הראשונה והפשוטה ביותר היא שימוש במוצרים ייעודים להלבנת שיניים שניתן לרכוש בבתי מרקחת או בפארמים, אולם יש להיזהר משימוש יתר המוביל לשחיקת השיניים. כמו כן, היעילות של השימוש בהן מוטלת בספק על ידי מומחים רבים.


צילום: tommerton2010

השיטה השנייה היא הלבנה באמצעות תכשיר שרופא השיניים נותן לכם יחד עם תבנית מתאימה לשיניים שלכם, כאשר עליכם למרוח את משחת ההלבנה על גבי התבנית ולהניחה בפה למשך כל הלילה למספר שבועות. שיטה זו מתבצעת במרפאת השיניים על ידי רופא שיניים בעל התמחות בתחום זה. רופא השינים יקיים אתכם פגישת ייעוץ בה הוא מאבחן וקובע את דרך הטיפול ותקופת הטיפול המתאימה לכם ביותר.

את הלבנת השיניים מבצעים בדרך כלל מגיל 16 בלבד, מאחר ובגיל צעיר יותר ההלבנה יכולה לפגוע במוך השן שעדיין מתפתח. רופא השיניים בודק גם את הגורם לצבע השיניים, האם הוא נגרם כתוצאה מריקבון או גנטיקה. כמו כן, רופא השיניים מוודא שהשיניים ללא עששת, כתם חיצוני, אבנית וסתימות פתוחות אשר עלולות לגרום לחמצון השן ושינוי הצבע שלה.

ישנם אנשים שאינם יכולים לבצע הלבנת שיניים אצל רופא השיניים כגון: נשים מניקות, נשים בהריון, אנשים שסובלים מאלרגיות ומרגישויות לחומרים כגון מי חמצן ולטקס, בעלי שיניים מלאכותיות, אנשים הסובלים משחיקת שיניים, שברים או חריצים בזגוגית השן, מעשנים כבדים, אנשים אשר גוון שיניהם אפרפר, אנשים בעלי שכבת מוך נרחבת ואלו הסובלים משכבת אמייל מצומצמת.

מה זה ציפוי שיניים

ציפוי שיניים מעניק מראה אחיד ולבן לשיניים שלכם, אפשר לומר שהוא יכול לתת לשיניים שלכם חיוך מושלם והוא מתאים גם לתיקון פגמים אסתטיים. הציפוי כולל הדבקה של חזית שן שנבנתה מחומר מלאכותי, חרסינה (שנחשבת לטכניקה הטובה יותר, או ציפוי קומפוזיט שנחשב לטיפול זול יותר) על גבי השן המקורית. תהליך ציפוי השן נחשב להליך פשוט יחסית ולא יקר, וניתן להיעזר בשיטה זו על מנת לתקן פגמים כגון: הסוואת שורשי שן גלויים, קצה שן לא אחיד ומחוספס ושינוי צבע. רופאי השיניים ממליצים על השיטה של ציפוי השיניים בדרך כלל כאשר ההלבנה לא מספיקה.

יישור שיניים מטעמים אסתטיים

בעבר יישור שיניים היה נחלתם של צעירים בלבד. כיום יותר ויותר מבוגרים נהנים מטיפולי יישור שיניים בשיטות שונות אשר אינן נראות לעין והתוצאות שלהן בדרך כלל מושלמות. ניתן ליישר שיניים על ידי יישור שיניים שקוף, יישור על ידי טבעות, יישור שיניים בעזרת תומכים חיצוניים ממתכת, יישור שיניים בעזרת תומכים פנימיים, יישור בעזרת תומכים חיצוניים מחרסינה וישנה גם אפשרות ליישור שיניים בלייזר, כאשר היישור בלייזר נעשה כהשלמה בלבד להליך של יישור שיניים. מלבד הטיפול בשיניים עקומות, חסרות, או בולטות, יישור שיניים מאפשר לתקן גם בעיות סגר שפוגעות ביכולת לאכול ויוצרות חיכוך שיניים.

לעיתים מדובר בעיות אסתטיות שהתחילו בילדות, אך לא טופלו, או מקרים בהם יש צורך ביישור שיניים עקב שינויים במשנן. יישור השיניים נחשב לתהליך ארוך ויש צורך לשמור לאורך כל הדרך על היגיינת הפה להצלחה מלאה של התהליך. לפני הטיפול יש להביא את הפה למצב אופטימאלי מבחינת היגיינה ומבחינה בריאותית. מחירי היישור נעים בין 8,000 ₪ ל30,000 ₪, כאשר היישור בעזרת התומכים הפנימיים הוא היקר מביניהם והיישור בעזרת תומכים חיצוניים ממתכת נחשב לזול ביותר.

השלמת שיניים

השלמת שיניים באמצעות חרסינה מתבצעת בדרך כלל בשתי פגישות בלבד, אבל שיטה זו נחשבת ליקרה ומסובכת וכמעט לא משתמשים בה היום. השלמת השינים מתבצעת עבור שן שבורה אליה מודבקת על ידי דבק מיוחד השלמה מחרסינה, שיטה זו עמידה לאורך זמן ובנוסף היא שומרת על הגוון של השן. הקפידו לשמור כל העת על בריאות השיניים שלכם, אל תזלזלו בביקורת ובמעקב גם אם אתם מאוד עסוקים, או שאולי אתם מפחדים מרופא השיניים, סה"כ דחיית הטיפולים רק תגרור אחריה כאב מיותר והוצאות גדולות יתר, ואל תשכחו אין מראה מלבב יותר מחיוך בפה מלא שיניים לבנות, בריאות וישרות.