מתיחת פנים

מתיחת פנים

עור מתוח ולא משנה היכן בגוף הוא חלומה של כל אישה ובעצם גם של גברים רבים שעברו את גיל הנעורים באיזה בשני עשורים או יותר. בטן מתוחה, צוואר חלק, ירכיים חטובות, ידיים נטולות כתמים וקמטים.. אין ספק שהם קשורים לגיל צעיר שבו העור לא היה צריך להתמודד עם כוח הכבידה, תזונה לקויה ותנאי מזג האוויר. עור מתוח בפנים משנה את מראה הפנים ממראה עייף וכועס למראה צעיר ורענן ואין ספק שניתוח מתיחת פנים שנעשה בידי אומן יכול לשנות מהקצה אל הקצה את גילה של האישה או גילו של הגבר, לפחות כלפי חוץ.

ניתוח מתיחת פנים יכול להצעיר את מראה הפנים בעשר עד חמש עשרה שנה, אבל גם כאן לא כדאי לתלות ציפיות מוגזמות בתוצאות שלו, אי אפשר להסיר את כל הקמטים ומראה הפנים הופך רק לצעיר יותר, הניתוח יעניק לכם הרגשה טובה בזכות המראה הצעיר, אבל קשה לנבא מראש לכמה שנים הניתוח ישפיע מכיוון שהדבר משתנה בהתאם לסוג העור, לתורשה, תזונה, אורך חיים, חשיפה לשמש בגיל צעיר, עישון ושתיית משקאות אלכוהוליים.

מתיחת פנים הנקראת באנגלית Face Lift כשמה כן היא, המתיחה נועדה להרים את עור הפנים ולמתוח אותו. במתיחת פנים רגילה מותחים את העור לכיוון האוזניים ומרימים את העור לכיוון הרקות, כמובן בהתאם לצורך של המטופל הספציפי. בניתוח מתיחת פנים המתיחה משפיעה על איזור העיניים ולכן רבים מעדיפים לבצע בנוסף ניתוח עפעפיים. הדעות בנוגע לביצוע שני ניתוחים ביחד, ניתוח מתיחת פנים יחד עם ניתוח עפעפיים כדי למנוע סבל מיותר, או לבצע כל ניתוח בנפרד, הינן חלוקות, כאשר לכל מנתח את הסיבות שלו בסוגיה זו. מה שחשוב לזכור הוא שכאשר מדברים על ניתוח למתיחת פנים ההתייחסות של המנתח היא לחצי התחתון של הפנים ושל הצוואר, המצח והעפעפיים לא שייכים לתחום זה.

למי זה מתאים

ניתוח מתיחת פנים מתאים לכל מי שסובל או סובלת מצניחת עור הפנים. בקמטים וכתמים אפשר לטפל גם בפילינג ובהזרקות של חומרי מילוי ואפילו באמצעות השתלת סיליקון. בקמטים בחלק העליון של הפנים מטפלים בדרך כלל בניתוח עפעפיים והרמת מצח וגבות, לכן חשוב לוודא מראש שההליך שנחוץ לכם הוא ניתוח הרמת פנים ולא הליך אסתטי אחר. הגיל המקובל לניתוח הוא בין 40 ועד 75. בארה"ב הגיל הממוצע לניתוח זה הוא 48. בישראל נראה שהגיל הממוצע הוא מעל 50. בניתוח מתיחת פנים כל מקרה נבדק לגופו כאשר הרופא המנתח הוא זה שיחליט בסופו של דבר האם זה הניתוח שלו אתם זקוקים והאם אתם בגיל המתאים לעשות זאת.


צילום: tommerton2010

בחירת מנתח פלאסטי

בחירת מנתח פלאסטי לניתוח פנים צריכה להיעשות בראש ובראשונה בהתאם למקצועיות ולניסיון שיש למנתח בתחום ספציפי זה. כלומר עליכם לוודא מעל לכל ספק, בעיקר על ידי ראיון אנשים שעברו ניתוח למתיחת פנים והיו מרוצים מהתוצאות, שזהו מנתח מקצועי ומיומן היודע מלאכתו נאמנה. מתיחת פנים חייבת לעשות בעדינות ובמומחיות כאשר המנתח הפלאסטי מקפיד שהמתיחה לא תהיה מוגזמת מידי, ובעיקר שהיא לא תיצור עווית קבועה של הפה. המנתח הפלאסטי צריך לשאוף לתוצאה אחת ויחידה – שמראה הפנים אמנם יהפוך לצעיר יותר, אבל יישאר טבעי ככל האפשר.

מחיר ניתוח מתיחת פנים

עלות ניתוח פנים יכולה להגיע עד ל- 40,000 ₪ ולפעמים אפילו מעט יותר. אבל, כפי שאנחנו תמיד אומרים, בניתוחים פלאסטיים אין לשאלת המחיר שיקול בכלל. אם החלטתם לעשות ניתוח מתיחת פנים, עליכם לוודא מעל לכל ספק שבחרתם במנתח הטוב ביותר בעבורכם, גם אם הדבר אומר שתצטרכו לשלם מעט יותר ממה שתכננתם. עליכם לעשות כל דבר אפשרי כדי לוודא שהמנתח שבחרתם בו הוא המנתח הטוב ביותר בתחום של ניתוחי פנים בארץ, כדי שחלילה לא תתחרטו לאחר הניתוח.

כיצד מבוצע ניתוח מתיחת פנים?

במהלך נתיחת פנים מותחים את שרירי הצוואר בלבד. הניתוח נמשך בדרך כלל שלוש שעות. לפני הניתוח אתם תקבלו תרופות הרגעה וטשטוש, לאחר מכן המנתח או העוזר רוחצים את אזור הפנים בתמיסת חיטוי, כאשר העיניים מוגנות על ידי משחה מיוחדת. לאחר סיום החיטוי המנתח שלכם יצייר את קו החתך, קו זה מתחיל בדרך כלל בתוך השיער, יורד לרכה וממשיך לחיבור עם האוזן ומשם לכיוון העורף, כאשר המטרה היא למקם את הצלקת בתוך קו השיער או מעט מתחתיו.

לפעמים המנתח יכול להסתפק בחתך קטן יותר ולפעמים יש צורך להוסיף חתך קטן מקדמת האוזן לכיוון פאת הלחי וכלפי מעלה. במקרים רבים מוסיפים גם חתך קטן מתחת לסנטר המאפשר נגישות אל השרירים והשומן בצוואר. החתכים שבוצעו מאפשרים בעצם למנתח להפריד את עור הפנים והצוואר, להדק את שריר הצוואר ולהרחיק עודפי שומן. בדרך כלל המנתח מתחיל לעבוד על הצוואר ומשם הוא ממשיך למתיחת הפנים לצדדים וכלפי מעלה וסילוק עודפי רקמה. מתיחת העור צריכה להיעשות כך שמרב המתח יהיה באזורים שמסוגלים לקלוט אותו מבלי לגרום לעיוות. בניתוח פנים באם יש צורך בכך מסירים גם עודפי שומן ועור רפוי באזור הצוואר. לאחר שהמתיחה מסתיימת מוחדרת צינורית מתחת לעור שתפקידה למנוע הצטברות של הפרשות ודם מתחת לעור. המנתח חובש סביב הפנים והצוואר כדי ליצור לחץ על המקום, דבר המצמצם דימום ונפיחות ומונע תזוזה מיותרת של העור.

ההרדמה

כפי שציינו קודם לכן ניתוח פנים יכול להתבצע בהרדמה מקומית בשילוב של הרגעה תוך ורידית, אבל אפשר גם לבצע אותו בהרדמה כללית. גם בהרדמה המקומית וגם בהרדמה הכללית נדרשת נוכחות של רופא מרדים מכיוון שהניתוח נחשב לניתוח ארוך הדורש מספר זריקות הרדמה.
בהרדמה המקומית ניתן קודם חומר הרגעה תוך ורידי ורק לאחר מכן ניתנות זריקות ההרדמה המקומיות, לאורך קו החיתוך ובאזורים שבהם העור מופרד מהפנים. הזריקות המקומיות נחשבות למעט כואבות וניתן להשוות אותן לזריקות של רופא שיניים. בניתוח פנים אין חובה באשפוז וניתן ללכת הביתה לאחר שש שעות, אבל ההמלצה היא כן להתאשפז ללילה אחד כדי לשהות תחת פיקוח.

ההכנות לניתוח מתיחת פנים

קודם כל והכי חשוב אסור לעשן בשום פנים ואופן לכן תצטרכו לחדול לעשן כשלושה שבועות לפני הניתוח. מחקרים הוכיחו שיש קשר בין עישון לבין ההחלמה, במיוחד בניתוח זה, העישון מאט את זרימת הדם והחמצן לעור ופוגע בהחלמה שלו ואפילו יכול לגרום לנמק ולהיווצרות פצעים פתוחים שיכולים להותיר צלקות. אם אתם צובעים שיער, אל תשכחו לצבעו אותו לפני הניתוח מכיוון שלאחר מכן לא תוכלו לעשות זאת במשך ששה שבועות. הכינו מספר של בגדים שלא צריך ללבוש דרך הראש, לא רק ליום השחרור מהניתוח, אלא לתקופה ממושכת לאחר מכן. חשוב להפסיק ליטול אספירין, או תרופות אחרות שמכילות חומצה סליצילית, מכיוון שחומר זה פוגע בקרישת הדם. אם אתם נוטלים ויטמין E חשוב להפסיק גם זאת מכיוון שהוא יכול להגביר נטייה לדמום. חפפו את הראש יום לפני הניתוח. נקו היטב את הפנים והגיעו לניתוח ללא איפור או קרם. עליכם לצום, צום מלא, כ- 6 שעות לפני הניתוח.

החלמה לאחר ניתוח מתיחת פנים

לאחר הניתוח כל הפנים שלך יהיו חבושות לחלוטין, ובתוך הפנים שלך יושארו שני צינורות ניקוז למשך 24 עד 48 שעות. בשעות האלו תצרכו לשכב כאשר כל החלק העליון מורם ללא כיפוף בצוואר. תחושת האי נוחות שלאחר הניתוח היא בדרך כלל מעין תחושת לחץ קל בצוואר ומדובר בהרגשה לא נעימה בלבד. אתם לא אמורים להרגיש כאב לאחר הניתוח ואם כן תרגישו כאב בצד אחד של הפנים עליכם ליידע את הרופא ללא דיחוי. כמה שעות לאחר הניתוח כבר אפשר ומומלץ לרדת מהמיטה כדי שמחזור הדם יתחיל לעבור.

לאחר הסרת התחבושות הפנים נפוחים, הם גם נראים מתוחים מידי עם סימנים כחולים שמתרבים באזור הצוואר, הפנים ממשיכים להתנפח גם בימים הקרובים, כאשר הנפיחות מגיעה לשיאה ביום השלישי לאחר הניתוח. לאט לאט הנפיחות מתחילה לרדת. הוצאת התפרים נעשית בשלבים, כעבור מספר ימים מוציאים את התפרים באזורים הבולטים וכעבור שבוע כל התפרים הנותרים מוצאים. החזרה לעבודה נעשית בדרך כלל כעבור שבועיים ולפעמים אפילו פחות מכך, תלוי בסוג העבודה.

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר הניתוח

  • זיהום – הזיהום בניתוח פנים נחשב לסיבוך נדיר מאוד המטופל באמצעות אנטיביוטיקה ובמקרה הצורך גם באמצעות ניקוז כירורגי.
  • אי הגלדת פצעים – פצעים שאינם מגלידים בעור הפנים הם תופעה נדירה, הנמק מופיע בדרך כלל מאחורי האוזן ואפשר לטפל בו בעזרת משחות וחבישות. התופעה יכולה לקרות אצל אנשים מעשנים.
  • דימום – דמם מתחת לעור בעקבות הניתוח יכול לגרום לנמק של העור ולכן חשוב לנקז אותו בהקדם. הדמם מתאפיין בכאב חד והוא אופייני לאנשים שסובלים מלחץ דם, לכן חשוב לאזן את לחץ הדם לפני הניתוח ובתקופת ההחלמה.
  • כאבים – כאבים עמומים באזור הצלקת של הניתוח, או קרוב לאזור זה נגרמים בגלל פגיעה בעצב התחושתי, מדובר בתופעה נדירה ביותר שניתן לטפל בה באמצעות מסאז'ים או הזרקת סטרואידים.
  • פגיעה עצבית – פגיעה עצבית מתבטאת בשיתוק הגבה או בפגיעה בשפה התחתונה, מדובר בפגיעה זמנית שחולפת תוך מספר שבועות. בפגיעה קבועה המתרחשת רק ב- 0.1% מהמקרים אפשר לעשות ניתוח חוזר או טיפולי פיזיותרפיה.
  • חוסר סימטריה – חוסר סימטריה בפנים מתרחש בדרך כלל בתקופת ההחלמה ולכן רצוי לבדוק את הפנים רק לאחר ההחלמה הסופית, אם בכל זאת ישנו חוסר סימטריה שנגרם כתוצאה מהניתוח, אפשר לעשות ניתוח תיקון.
  • בחילות – לאחר ניתוח פנים רצוי לא להקיא, לכן אם אתם מרגישים בחילה רצוי להתקשר לרופא על מנת שייתן תרופה שתרגיע את הבחילות.

לאחר הניתוח חשוב לקחת את מלוא הזמן הדרוש להחלמה, להימנע ממבט תכוף בראי מכיוון שהמראה לאחר הניתוח אינו סימפטי. רצוי להימנע מפעילות גופנית, לנסות לא ללבוש דבר דרך הראש, מומלץ לא לענוד עגילים במשך שישה חודשים, לא ללעוס מסטיק וכמובן להיות ערניים לכל שינוי, או כאב חזק ולהתייעץ על כך עם הרופא שלכם.