ניתוח עפעפיים

ניתוח עפעפיים

העיניים מלאות הבעה, כולם אומרים, אבל אלו בדרך כלל לא העיניים שמעבירות את התחושה הראשונה שלנו לגביי אותו אדם שעל פרצופו אנחנו מסתכלים, אלא דווקא העפעפיים שלו, עפעפיים רפויים ומקומטים סביב העיניים גורמים מיד לאנשים להיראות מבוגרים מכפי גילם. עפעפיים רפויים ומקומטים יוצרים גם מראה קבוע של עייפות, לנשים קשה מאוד לאפר את העיניים והגברים רעננים ונמרצים ככל שיהיו נראים תמיד עייפים.

אז בטח כבר גיליתם שמלפפונים או קוביות קרח, לא עוזרים לעפעפיים עייפים, כי כמו שאר הדברים שבגוף שלנו שאין לנו שליטה עליהם, מדובר בדרך כלל בירושה גנטית בנוסף להשפעות הזמן. ניתוחי עפעפיים עברו בשנים האחרונות מהפכה והטכניקות המשמשות לניתוח הן יצירתיות וחדשניות, אשר גם מפחיתות את הסיכונים של אי הצלחה וגם עובדות במקביל ובתמיכה למבנה העין. כאשר אנחנו מדברים על ניתוח עפעפיים אנחנו מדברים על ניתוח העפעף העליון והעפעף התחתון יחדיו, כאשר המטרה בשני הניתוחים האלו היא להסיר את השומן המיותר ואת העור הרפוי. לא כולם זקוקים לשני הניתוחים, לפעמים מספיק רק ניתוח בעפעף עליון או תחתון כדי לפתור את בעיית המראה העייף.

ישנם מקרים שניתוח עפעפיים נחוץ, לא רק מהבחינה האסתטית, אלא גם מהבחינה הבריאותית, מכיוון שצניחת העפעף העליון יכולה לפגוע בשדה הראייה. אנשים רבים מוסיפים לאחר ניתוח עפעפיים גם טיפול פילינג כדי לסלק את החריצים העדינים בעפעפיים, אותם הניתוח לא יכול להסיר, ולפעמים הם גם עושים ניתוח הרמת גבות, או ניתוח מתיחת פנים כדי להצעיר את כל מראה הפנים.

למי זה מתאים

הניתוח מתאים לכל מי שסובל מצניחת עפעפיים, משקיות מתחת לעיניים, או מעפעפיים מקומטים בעלי עודף עור, הדבר נכון גם לגביי גברים וגם לגביי נשים. מבחינת הגיל, כפי שאמרנו, בדרך כלל ההזדקנות גורמת לעפעפיים שלנו לצנוח, אבל לפעמים גם אנשים צעירים יותר, הסובלים בגלל ירושה גנטית מהתופעה, מעוניינים לעבור את הניתוח.

בחירת מנתח

בבחירת המנתח לניתוח עפעפיים, חשוב שתסבירו לו בדיוק מה מפריע לכם, רק המנתח יידע האם כדי לפתור את הבעיה של המראה הזקן והעייף, אתם זקוקים לניתוח עפעפיים ולא לניתוח להרמת גבות לדוגמה. בחרו במנתח שאינו מנסה לדחוף לכם מספר ניתוחים בו זמנית, אלא הוא באמת מקשיב לבעיה שלכם ומנסה לפתור אותה בצורה הפשוטה ביותר האפשרית. כמו תמיד אנחנו ממליצים לחפש אנשים שעברו ניתוח דומה, לראות את השינוי בעפעפיים שלהם ולשמוע מהם כיצד הם הרגישו לפני ואחרי הניתוח. אם אינכם מכירים באופן אישי אנשים שעברו ניתוח עפעפיים, אל תהססו לבקש מהמנתח המלצות טלפוניות, ותנסו גם להיפגש פנים מול פנים עם אותם אנשים. כמו בכל ניתוח אסתטי לבחירת המנתח ולציפיות ריאליות מהניתוח יש חשיבות גדולה מאוד להצלחתו.

מחיר ניתוח עפעפיים

מחירו של ניתוח עפעפיים יכול להגיע עד 10,000 ₪ ואף יותר מכך, המחיר משתנה כמובן בהתאם לסוג הניתוח – האם אתם זקוקים לניתוח עפעפיים עליונים בלבד, או עפעפיים עליונים ותחתונים יחדיו. כמו כן, המנתח שבו תבחרו, חדר הניתוח שבו הוא מבצע את הניתוח, משפיעים על המחיר הסופי. חלק מקופות החולים ולפעמים גם חברות הביטוח משתתפות במימון הניתוח, לכן כדאי לכם לברר האם אתם יכולים לקבל מימון חלקי לניתוח זה, במיוחד אם אתם מבצעים אותו גם מסיבות בריאותיות.

כיצד מבוצע ניתוח עפעפיים?

בניתוח עפעפיים המנתח ישרטט, בזמן שאתם יושבים זקופים, את הקו של העור שנועד להורדה, בצורה הכי מדויקת שאפשר, מכיוון שאם המנתח יסיר בטעות יותר מידי עור יכולה להיווצר בעיה של אי יכולת לעצום את העין. לאחר השרטוט המנתח ימרח על העיניים חומר להרדמת העור בהרדמה מקומית. כאשר האזור מורדם, המנתח יסיר את העור המיותר ואת עודף השומן האחראיים למראה הזקן. את ההסרה מנתחים רבים עושים היום באמצעות מכשיר הלייזר, למרות שישנם מנתחים שמשתמשים בסכין והם מומחים בכך. החתך נעשה בדרך כלל במרחק של 9 מ"מ מקו הריסים בעפעף העליון ובעפעף התחתון כמילימטר מתחת לריסים. בעפעף התחתון אפשר לבצע את הניתוח גם דרך החלק הפנימי של העפעף וכך לא רואים צלקת, אבל מדובר בניתוח קשה יותר שלא מאפשר הוצאה של עודף עור או העברת שומן. בנוסף להסרת עודף העור והשומן המנתח גם יוריד חלק מהשריר טבעתי של העין שאחראי על סגירת העין, מדובר בהליך שגרתי שאינו מהווה סכנה בנוגע לפעולת סגירת העין.

ישנם מנתחים שמוסיפים לניתוח גם חיזוק של העפעף התחתון על ידי הרמת זווית העין החיצונית, כדי שלא ייווצר מראה של עין עגולה מידי. בסיום הניתוח המנתח תופר את התפרים בעדינות ומורח משחה אנטיביוטית על העפעפיים ומניח עליהן מטליות קרות. לאחר סיום הטיפול תועברו לחדר התאוששות למנוחה של מספר שעות.

ההרדמה

את ניתוח העפעפיים ניתן לבצע בהרדמה מקומית, אבל רבים מהמנותחים מעדיפים לבצע אותו בהרדמה מקומית, יחד עם זריקת טשטוש, כדי להוריד מהרגשת הלחץ בזמן הניתוח וגם כדי שהזמן יעבור מהר יותר ובצורה נעימה יותר.

ההכנות לניתוח עפעפיים

לפני ניתוח עפעפיים תצטרכו לעבור מספר בדיקות כגון: בדיקת עיניים, בדיקת חדות הראייה, בדיקת היובש של העין, בדיקת הקרנית. ישנם מנתחים שמבקשים גם בדיקת שדות ראייה ובדיקות אחרות על פי שיקול דעתם. כמו כן, תצטרכו לספר לרופא המנתח שלכם אודות מצבכם הרפואי ובמיוחד האם אתם סובלים מסוכרת, מחלות לב או לחץ דם גבוה שעלולים להשפיע על תוצאות הניתוח. אם יש לכם את אחת המחלות שציינו תצטרכו להביא מרופא המשפחה אישור שהמחלה מטופלת ונמצאת תחת בקרה וכן לעבור בדיקות דם שגרתיות. חשוב להפסיק ליטול אספירין או תרופות אחרות שמכילות חומרים שמגבירים את הדימום וכן להפסיק לשתות אלכוהול כשבועיים לפני הניתוח.

החלמה לאחר ניתוח עפעפיים

כדי למזער דימומים לאחר הניתוח תצטרכו לישון בלילות בישיבה זקופה, כדי שתצליחו לעשות זאת אתם תקבלו כדורי ואליום. בימים הראשונים תתבקשו להניח רטיות של קרח על העיניים, אשר יעזרו להקטנת הנפיחות והחבורות. כמו כן, לאחר הניתוח תתבקשו בדרך כלל לבלוע אנטיביוטיקה ותקבלו גם משככי כאבים, למרות שלעיתים רחוקות מורגש כאב לאחר ניתוח עפעפיים. אם אתם מרגישים בכל זאת כאב חד בעין עליכם להתקשר מיד לרופא המטפל ולדווח לו על כך. בשבועיים שלאחר הניתוח עליכם לנוח ולהימנע ממאמץ שיכול לעלות את לחץ הדם שלכם, דבר שעלול לא רק להגביר את הנפיחות אלא גם לגרום לדימום מסוכן. הקשיבו להוראות הרופא שלכם וגם אם אתם מרגישים מעולה כבר למחרת הניתוח, עליכם להימנע ממאמץ, כדי שחלילה לא תגרמו לסיבוכים מיותרים.

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר הניתוח

הרגישויות האופייניות לאחר ניתוח ממין זה הן כמובן הנפיחות והחבורות בעיניים, רגישויות אלו חולפות מעצמן תוך מספר ימים. הסיבוך השכיח ביותר הוא הסרת עור רב מידי וכתוצאה מכך המנותח לא יוכל לעצום את העיניים באופן מלא. סיבוך נוסף הוא הסרת יותר מידי שומן הגורמת ליצירת מראה קודר.
הסיבוך שרבים מהמטופלים מפחדים ממנו הוא כמובן פגיעה בראייה ואפילו עיוורון, אבל מדובר בסיבוך ממש נדיר. אנחנו תמיד מבקשים מכם להתקשר לרופא במידה ואתם מרגישים בכאב חזק באזור של הניתוח, במקרה הזה לבקשה זו יש חשיבות גדולה מכיוון שכאב חזק יכול להצביע על הצטברות של דם מאחורי העין, אם הדם ימשיך להצטבר הוא עשוי להפעיל לחץ על גלגל העין ולפגוע בראייה, לכן עליכם להיות ערים לכך.