ניתוח סנטר

ניתוח סנטר

כאשר אנחנו מדברים על ניתוח סנטר, אנחנו מתייחסים לשתי פרוצדורות שונות הנעשות בדרך כלל באותה טכניקה. הפרוצדורה הראשונה היא ניתוח הגדלת סנטר שבו מכניסים לאזור הסנטר שתל מסיליקון קשיח, או חומרי מילוי אחרים מתקדמים, אשר מעצבים את הסנטר וגורמים לו לבלוט, בהתאם למבנה ההרמוני של הפנים. הפרוצדורה השנייה היא ניתוח הקטנת סנטר, בניתוח זה מקטינים את הסנטר הבולט באמצעות שיוף העצם או כריתת חלק מהעצם. כמו כן, ניתן לעצב סנטר כפול או שמן, על ידי הוצאת השומן מאזור הסנטר, סילוק העור העודף ומתיחתו.

ישנה אופציה נוספת לעצב את הסנטר באמצעות הכנסת שומן גוף, או חומרים טבעיים אחרים לאזור הסנטר, אבל על אופציה זו תצטרכו לחזור כעבור מספר שנים, מכיוון שהשומן והחומרים הטבעיים נספגים בגוף כעבור תקופה מסוימת. אם בעבר היו מבצעים את עיצוב הסנטר, רק במסגרת הניתוח הכולל של מתיחת פנים, היום ניתן לעשות זאת בנפרד, באמצעות חתך מתחת לסנטר. לצערנו, בניתוח סנטר, אשר אינו מבוצע דרך הפה, תמיד תישאר צלקת באזור, אבל צלקת זו כמעט ואינה מורגשת והיא הולכת ונעלמת עם השנים.

למי זה מתאים

כאשר אנחנו מדברים על סנטר חסר, הניתוח מתאים לכל גיל והוא הרבה פעמים נעשה ביחד עם ניתוח אף. כאשר מדובר בניתוח סנטר כפול או שמן, מדובר על גילאים מבוגרים הרבה יותר, בדרך כלל מגיל 50 ומעלה. לפעמים גם אנשים צעירים סובלים מסנטר כפול והם יכולים לעשות את הניתוח בגיל מוקדם יותר, כאשר בגילאים אלו לפעמים ניתן לעשות את הניתוח ללא הסרת העור המיותר, מכיוון שהעור עדיין גמיש ומתכווץ מעצמו למימדים הרצויים.


בניתוח סנטר חשוב לבחור מנתח בעל ניסיון רב בעיצוב הסנטר | tibchris

בחירת מנתח סנטר

ניתוח סנטר נחשב לפרוצדורה חדשה יחסית, לכן עליכם להקפיד ולבחור במנתח שיש לו ניסיון רב בעיצוב הסנטר, לבדוק עבודות קודמות שהוא עשה, להשוות תמונות של לפני ואחרי, וכמובן גם לנסות לשוחח פנים מול פנים עם מטופלים שעברו ניתוח דומה לזה שאתם רוצים לבצע. מכיוון שיש מספר דרכים לבצע ניתוח עיצוב סנטר, נסו לקבל כמה שיותר פרטים על הניתוח והטכניקה שבה המנתח מתכנן להשתמש, אם הטכניקה שהרופא המנתח ממליץ לכם עליה, אינה נראית לכם מסיבה כלשהי, פנו לייעוץ נוסף. למרות שמדובר בהליך קל יחסית ברוב המקרים, עדיין חשוב שתבחרו בקפידה רבה את המנתח הפלסטי שלכם, סה"כ הוא זה שאחראי לתוצאות של הניתוח ולשביעות רצונכם.

מחיר ניתוח סנטר

ניתוח סנטר הכולל רק הכנסת חומרי מילוי עולה כ- 8,000 ₪, אבל ניתוחים מורכבים יותר יכולים להגיע לסכומים הרבה יותר גבוהים מכך, הדבר תלוי בסוג הניתוח, כאשר הניתוח להקטנת הסנטר על ידי הורדת חלק ממנו נחשב לניתוח המורכב ביותר, הנעשה בדרך כלל בהרדמה מלאה ומחירו גבוה הרבה יותר.

כיצד מבוצע ניתוח סנטר?

ניתוח עיצוב סנטר מבוצע בדרך כלל בשתי טכניקות שונות. בטכניקה הראשונה מבצעים את החתך דרך הפה, כדי להסתיר את הצלקת, ובטכניקה השנייה מבצעים את החתך מתחת לסנטר ואז כן נשארת צלקת לכל החיים. בניתוח עיצוב סנטר מכניסים דרך החתך את השתל וממקמים אותו בזהירות במקום הרצוי, מתחת לשריר הסנטר. ניתן לעצב את הסנטר, כאמור, גם על ידי הכנסת שומן מהגוף לאזור, במקום שתל, אבל בשיטה זו יהיה צורך לחזור על הניתוח מכיוון שלאחר מספר שנים השומן, או חומר טבעי אחר שבו המנתח משתמש, ייספג בתוך הגוף. ניתוח הסרת חלק מעצם הסנטר הוא ניתוח ארוך ומורכב יותר, ניתוח זה כולל הסרה או שיוף של עצם הסנטר וזמן ההחלמה שלו הוא ארוך יותר.

בניתוח עיצוב סנטר כפול או שמן, המנתח שואב דרך החתך שבוצע את עודפי השומן, מסלק את עודפי העור וקושר אותו על מנת למתוח את האזור. בניתוח זה לפעמים יש צורך בחתך נוסף, בדרך כלל מתחת לסנטר, שדרכו מסולק השומן העודף ומחברים את השרירים.

ההרדמה

ההרדמה בניתוח עיצוב סנטר שבו מסירים חלק מעצם הסנטר על ידי חיתוך או שיוף, היא הרדמה מלאה. ניתוח עיצוב סנטר הכולל הכנסת שתל, או שאיבת שומן וסילוק העור העודף, מבוצע בדרך כלל בהרדמה חלקית יחד עם זריקת טשטוש.

ההכנות לניתוח סנטר

אם מדובר בניתוח בהרדמה מלאה תצטרכו כמובן לעשות את כל הבדיקות המתאימות לסוג ניתוח זה, להימנע מתרופות מסוימות כגון אספירין ודומיהן, הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול. אם מדובר בניתוח בהרדמה מקומית, אין צורך בהכנות מיוחדות, מלבד לקיחת מספר ימי חופשה מהעבודה לצורך מנוחה והתאוששות.

החלמה לאחר ניתוח סנטר

ההחלמה לאחר ניתוח עיצוב סנטר שכלל הורדת חלק מעצם הסנטר או שיופה, היא החלמה מעט יותר ארוכה ומורכבת. ההחלמה לאחר ניתוח עיצוב סנטר הכולל הכנסת שתל, או הסרת שומן היא החלמה קלה יותר והיא גם נחשבת למהירה מאוד. הקפידו להישמע להוראות הרופא במיוחד אם מדובר בחתך שהתבצע דרך הפה, המגדיל את הסיכויים לזיהומים ודלקות.

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר הניתוח

הסיבוך הנפוץ ביותר בניתוח סנטר שבו מוכנס שתל הוא זיהום שניתן לטפל בו באמצעות אנטיביוטיקה, במקרה החמור ביותר יהיה צורך להוציא את השתל, לתת לאזור לנוח ולהחלים ולנסות, לאחר חצי שנה, להחזירו מחדש. בניתוח לסנטר כפול או שמן, הסיבוך הנפוץ ביותר הוא שהעור מסביב לסנטר מאבד את הגמישות שלו ונשאר רפוי ומדולדל, במקרים כאלו ניתן לבצע חתך נוסף מתחת לסנטר, לחבר את השרירים ולמתוח את העור הרפוי. כמו כן, כמו בכל ניתוח קיימות תופעות הלוואי של נפיחות ורגישות באזור, תופעות אלו חולפות לאחר מספר ימים בניתוח הכנסת שתל לסנטר או שאיבת שומן, וזמן יותר ארוך בניתוח הכולל שיוף או חיתוך עצם הסנטר. את התוצאות הסופיות של הניתוח רואים בדרך כלל מספר חודשים עד חצי שנה לאחר הניתוח.