שאיבת שומן

שאיבת שומן

המתעניינים בהליך של שאיבת שומן בוודאי הגיעו למסקנה הבלתי נמנעת: יש מקומות בגוף שלנו שאי אפשר לעצב בעזרת התעמלות או תזונה נכונה. גם לאחר דיאטה, ישנם מקומות שממשיכים לשמור על השומן שלהם ואם הדבר מפריע מאוד לפרופורציות של הגוף, ניתן בהחלט לטפל בכך באמצעות שאיבת שומן.

מהו שומן?

השומן שנמצא מתחת לגוף שלנו נמצא בשתי שכבות, המופרדות ביניהן באמצעות רקמת חיבור, השכבה הקרובה לעור נקראת "השכבה השטחית" והשכבה הקרובה לשרירים נקראת "השכבה העמוקה". הגנטיקה היא זו שקובעת בדרך כלל את כמות תאי השומן בגוף, וניתן באמצעות דיאטה להוריד את כמות השומן שנמצא בתוך תאי השומן, אבל לא לחלוטין. הגברים והנשים משמינים באופן שונה, הנשים נוטות יותר להשמין באגן ובירכיים, או בחזה ובכתפיים וגברים בדרך כלל משמינים בכרס. לשומן יש נטייה טבעית להצטבר באזורים שבהם יש כמות גדולה של תאי שומן בהתאם לנטייה הגנטית שלנו וגם בהתאם לשינויים ההורמונאליים. עם השנים, כאשר חלה ירידה בקצב חילוף החומרים הגברים והנשים ישמינו יותר באזורים ספציפיים, כפי שציינו קודם לכן.

מה היתרונות של שאיבת שומן מול שיטות הרזיה אחרות?

שאיבת שומן באה לפתור את הבעיה של הצטברות שומן, בצורה חסרת פרופורציה, לדוגמה אחרי דיאטה רצינית, באזורים המועדים לפורענות. שאיבת שומן בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב, אינה תחליף לדיאטה, אלא הליך שבא להסיר שומן שאי אפשר להוריד באמצעים אחרים. שאיבת שומן מוציאה בדרך כלל בין 80% עד 90% מתאי השומן, כך שבאופן תיאורטי השומן לא יכול לחזור לאותם אזורים, לפעמים כאשר לא שומרים על משקל וחוזרים להשמין, יכול להצטבר שומן במקומות אחרים. במילים פשוטות יותר, השומן לא יכול להיקלט באזורים שנשאבו מהם תאי שומן ולכן הוא יגיע למקומות אחרים שבהם כן יש תאי שומן כגון: מאחורי הברכיים, צוואר, כתפיים ואפילו לגב.

עוד על יתרונות וחסרונות של שאיבת שומן >

האזורים שמהם ניתן היום לשאוב שומן הם: לחיים, צוואר וסנטר, מתחת לבית השחי, זרועות, גב ומותניים, בטן וצידי האגן, ירכיים וישבן, שוקיים וקרסוליים. חשוב מאוד לזכור ששאיבת שומן היא אינה תחליף לדיאטה, אלא תמריץ לשמור על המשקל שהגעתם אליו, והאזהרה הזו, שהשומן יכול להגיע למקומות אחרים ופחות טובים מבחינתכם, יכולה להיות תמריץ מצוין, להמשיך ולשמור על המשקל שהגעתם אליו לפני השאיבה.


חשוב מאוד לזכור ששאיבת שומן היא אינה תחליף לדיאטה, אלא תמריץ לשמור על המשקל | mark sebastian

למי זה מתאים?

בנושא של שאיבת שומן ישנם שני שיקולים עיקריים – השיקול הראשון הוא המשקל שלכם, עליכם להיות במשקל הגוף האידיאלי מבחינתכם, ולדעת שתוכלו לשמור עליו גם לאחר השאיבה. השיקול השני, הוא האלסטיות של העור, ככל שהעור יהיה יותר אלסטי התוצאה תהיה טובה יותר. גיל המינימום לביצוע השאיבה הוא לאחר גיל ההתבגרות, כאשר הגוף מגיע לצורה הקבועה שלו, לשאיבת שומן אין הגבלת גיל, כאשר הדבר תלוי כמובן במצב הבריאותי שלכם.

עוד על מועמדים מתאימים לשאיבת שומן >

בחירת מנתח

שאיבת שומן היא בדרך כלל הליך שמתבצע במקביל לפרוצדורות נוספות ובעיקר לפרוצדורה של מתיחת העור הרפוי באזורים שבהם הוא לא מתכווץ, לכן ההמלצה שלנו היא לבחור במנתח פלאסטי שמיומן במספר רב של טיפולים כירורגיים פלאסטיים, קודם כל כדי שימליץ לכם על פי ניסיונו, מה הוא ההליך הטוב ביותר בשבילכם וגם על מנת שיוכל לבצע מספר פרוצדורות כגון שאיבת שומן עם מתיחת עור באותו ניתוח במידה ויש צורך בכך. בבחירת המנתח חשוב גם לבחור במנתח שאינו מפריח הבטחות באוויר, אלא מסביר לכם מה הן תוצאות הניתוח בדיוק לטוב ולרע. חשוב שתאמרו למנתח בפירוט רב כיצד אתם רוצים להיראות לאחר שאיבת השומן, והוא יסביר לכם האם הדבר אפשרי בכלל.

מחיר שאיבת שומן

מחיר ניתוח שאיבת שומן משתנה על פי מספר פרמטרים עיקריים כגון: אזור השאיבה, מספר האזורים שמהם אתם רוצים לשאוב שומן, סוג השאיבה, הוותק והמומחיות של הרופא המבצע את ההליך. מחיר ההליך יכול להגיע עד כ- 20,000 ₪. בזכות התחרותיות הרבה היום בענף הפלסטיקה, ישנם גם כאן מבצעים והנחות עונתיות. אם שמעתם על מבצע טוב, אל תלכו שולל אחרי ההנחה המשמעותית, אלא בדקו היטב מי הוא הרופא המנתח? באיזה ציוד הוא מתכנן להשתמש והיכן הניתוח אמור להתבצע. בניתוחים פלאסטיים, כפי שאנחנו חוזרים ואומרים, עדיף תמיד ללכת על הטוב ביותר, הרי בסך הכול מדובר בדרך כלל בהשקעה חד פעמית שאמורה להחזיק מעמד לכל החיים.

כיצד מבוצעת שאיבת שומן?

לניתוח שאיבת שומן יש מספר טכניקות שונות וכל פלסטיקאי משתמש בטכניקה שלדעתו היא הטובה ביותר, הטכניקה משתנה גם בהתאם לאזור שממנו השומן נשאב. אנחנו נפרט לכם על הטכניקה הנפוצה ביותר. בטכניקה זו, לאחר שהמטופל נמצא בהרדמה, המנתח מזריק לאזור מי מלח שמכילים בנוסף גם חומר מרדים וחומר המכווץ את כלי הדם. המים המוזרקים מנפחים את רקמת השומן ומקלים על תהליך השאיבה. לאחר הזרקת מי המלח יחד עם החומרים הנוספים המנתח מבצע שני חתכים זעירים בדרך כלל במקומות שאינם גלויים לעין, דרך החתכים המנתח מכניס צינורית קטנה שמחוברת למשאבה ובאמצעותה הוא שואב את השומן. כדי לשאוב את השומן המנתח מפעיל מעט לחץ. החיסרון של השיטה הוא שלפעמים הזרקת המלח מפריעה למנתח לראות בבירור את השומן והדבר יכול לפגוע בתוצאות הסופיות של הניתוח. מלבד שיטה זו ישנן שיטות של המסת שומן באמצעות גלי קול המפוצצים את תאי השומן (שאיבה אולטרה-סונית). שאיבה באמצעות הזרקת כמות גדולה מאוד של מי מלח (שיטת ההצפה) וישנה גם שיטה של שאיבה באמצעות קנולה רוטטת, כאשר תפקידה של הקנולה הרוטטת היא לעזור לפרט את השומן ובאמצעות כך להקל על השאיבה.

עוד שאלות ותשובות נפוצות על שאיבת שומן >

עיצוב הגוף נעשה במהלך שאיבת השומן, כאשר לאורך כל השאיבה, המנתח מקפיד לשאוב במידה שתשמור על הפרופורציות החדשות של הגוף ועל ההרמוניה. אם לדוגמה שאיבת השומן מתבצעת באזור הירכיים, המנתח שומר על הפרופורציה בין הירכיים לעובי המותניים, לאזור הבטן ואפילו לרוחב הכתפיים. ניתוח שאיבת שומן יכול להמשך בין שעה אחד לעד ארבע שעות בהתאם לאזורים שמהם נשאב השומן.

ההרדמה

אפשר לבצע שאיבת שומן בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית ואפילו בהרדמה אפידוראלית, הבחירה בסוג ההרדמה מושפעת בראש ובראשונה ממספר האזורים שמהן רוצים לשאוב שומן וגם מרצון המטופל. השאיבות הגדולות מבוצעות רק בהרדמה מלאה. הרדמה אפידוראלית מתאימה לשאיבה מהאזורים התחתונים של הגוף.

עוד על הרדמה מקומית בשאיבת שומן >

ההכנות לשאיבת שומן

ההכנה הראשונה לניתוח שאיבת שומן היא להגיע למשקל הגוף הרצוי ולדעת שאתם יכולים לשמור עליו. לפני השאיבה צריך לעבור בדיקת דם ולפעמים גם בדיקת א.ק.ג, או צילום חזה כשיש חשש לבריאותו של המטופל. במקרים של לחץ דם גבוהה או סכרת, המנתח חייב לוודא שהמצב מבוקר ועל רופא המשפחה לאשר זאת. כשבועיים לפני השאיבה מפסיקים את צריכת האספירין או תרופות אחרות המכילות אספירין. צריך גם להימנע מצריכת משקאות אלכוהוליים. לניתוח עצמו מומלץ להגיע בבגדים רפויים שיהיה קל ללבוש על המחוך.

החלמה לאחר שאיבת שומן

ישנם מנתחים שמשאירים לאחר הניתוח נקזים, כדי שעודפי הנוזלים יצאו החוצה. בסיום הניתוח מולבש מחוך על אזור השאיבה, אם שאיבת השומן נעשית באזור הבטן והירכיים, מדובר במחוך בעל פתח במפשעה ורוכסנים בצדדים, הגזרה של המחוך משתנה בהתאם לאזור, כאשר הגודל של המחוך אמור לכסות על כל האזורים שמהם התבצעה השאיבה. המחוך מפעיל לחץ על האזור ומטרתו לאפשר לעור להיצמד באופן הטוב ביותר לאזור החדש. בשבועיים הראשונים חשוב ללבוש את המחוך כל הזמן ולהורידו רק פעם ביום למקלחת. בשבועיים שלאחר מכן לובשים אותו רק ביום. אל תשכחו לברר האם המחיר של המחוך כלול בניתוח מכיוון שהמחוכים מאוד יקרים. בשאיבה באזור הרגליים, לובשים במקום מחוך גרביים אלסטיות.

לאחר הניתוח המטופלים צריכים להיות מספר שעות בחדר התאוששות, בהרדמה מלאה המטופלים בדרך כלל נשארים לאשפוז לילה. ההרגשה לאחר הניתוח אינה הרגשה נעימה, מדובר בכאבים ובעייפות, אפשר לקחת משככי כאבים וכמובן שרצוי לנוח באופן מלא ולהרבות בשינה עד שהתשישות תעבור.
לאחר מספר ימים הרגישות באזור עוברת ומומלץ להתחיל לעשות מסאז'ים עדינים שעוזרים בניקוז הנוזלים. את התפרים מוציאים כעשרה ימים לאחר הניתוח.

עוד על החלמה מניתוח שאיבת שומן >

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר שאיבת שומן

הסיבוך העיקרי שמדאיג רופאים רבים הוא דלקת, מכיוון שהיא עשויה להתפשט במהירות דרך תעלות השומן, בדרך כלל נותנים אנטיביוטיקה לאחר הניתוח. בנוסף לכך ישנה אפשרות להצטברות של גלים, שקערוריות וחריצים באזור השאיבה, תופעה זו אינה קשורה למיומנות של המנתח והיא נפוצה בדרך כלל אצל מטופלים שיש להם נטייה לכך. אם אתם מרגישים כאבים חזקים בחלק התחתון של הרגליים, אם ישנו דימום חזק, אם הנפיחות באזור היא מוגזמת, אם יש מוגלה באזור השאיבה, או אם אתם מרגישים כאבים בחזה מומלץ להתקשר מיד לרופא.