טיפולי עור

טיפולי עור

רוצים לדעת איך לטפל בנגעי עור? ד"ר צחי שלקוביץ – מומחה לרפואת עור אסטטית יסביר לכם הכל.

"אנו נדבר היום על הבעיות השונות הקיימות בעור, המצטברות עם השנים ונתייחס הן לפתרונות המדעיים הקיימים להן וקצת גם לתרופות הסבתא השונות. הבעיות השונות הקיימות בעור מתחלקות לכמה קבוצות עיקריות – העור שלנו בעיקר באזורים החשופים לשמש צובר עם השנים נגעים רבים. הנגעים האלו מתחלקים לכמה קבוצות עיקריות: יש לנו כתמים מסוגים שונים בעור – יש לנו קמטים, יש לנו נגעים טרום סרטניים ובשלבים יותר מתקדמים יש לנו גם את סרטני העור.

לנגעים הללו יש פתרונות מסוגים שונים. אם נתייחס לכתמים המכונים בלשון העם "כתמי כבד" כתמי שמש, או כתמי גיל. כל אותם כתמים חומים המופיעים על העור. אנו יכולים לטפל בהם במגוון רב של טיפולים. אם הם בודדים ניתן להסיר אותם בחנקן, ניתן להשתמש בקרם הבהרה ואם הם מרובים ואנחנו רוצים לנקות אותם משטח גדול, ניתן לבצע סוגים שונים של פילינגים. הסוג השני של הנגעים הם הקמטים שמתחילים בדרך כלל באופן טבעי בקמטוטים, אז בשלב שיש לנו רק קמטוטים עדינים ניתן לתקן אותם ואם הם בשלבים יותר מתקדמים, ניתן לטפל בהם על ידי הזרקת בוטולינום, על ידי הזרקת חומרי מילוי, או אם רוצים טיפול כוללני לכל השטח ניתן גם לבצע פילינג עמוק בפנול על מנת להעלים את הקמטים.

כמו כן יש לנו נגעים טרום סרטניים שהם נגעים בדרך כלל אדמדמים, לפעמים מכוסים בקשקשת שמופיעים ונעלמים לסירוגין ולפעמים מופיעים ולא נעלמים. הנגעים האלו בדרך כלל בשלבים הראשונים שלהם ניתנים לצריבה על ידי חנקן ואם הם כבר מתפתחים לשלבים יותר מאוחרים לפעמים יש צורך בהתערבות כירורגית על מנת להעלים אותם. יש אפשרות להשתמש בקרמים כדוגמת "אפודיקס" לטפל בהם בשטחים גדולים על מנת להעלים אותם. הנגעים האלו בשלבים יותר מתקדמים נהפכים לסרטני עור. לסרטנים האלו בשלבים מוקדמים יש גם כן לעיתים פתרונות בעזרת קרמים או בעזרת טיפול משולב על ידי חנקן נוזלי ומחט חשמלית. אך במקרים שהם יותר מתקדמים והם חודרים יותר לעומק הפתרון היחידי שקיים הינו הפתרון הכירורגי.

גם בתחום רפואת העור קיימות לא מעט תרופות עממיות, אם לוקחים למשל את תחום פטרת הציפורניים. לפני מספר שנים פורסם באחד ממוספי עיתוני הערב, על טיפול בפטריות באמצעות אקונומיקה מאז הגיעו אליי לא מעט פציינטים שנשבעו שבאמצעות השימוש באקונומיקה הם פתרו את הפטריות הציפורניים.

נושא נוסף שמוכר מאוד בתחום העממי הוא נושא היבלות. בתחום התרופות העממיות קיים הסיפור הידוע של חלב התאנים, כאשר שוברים את התאנה יש בקצה חומר חלבי לבן שכאשר שמים אותו על היבלת הוא גורם לצריבה מקומית של היבלת והסיפור מוכר וידוע. יש לי עשרות מטופלים שבאו והראו לי יבלות שלא הגיבו לטיפולים שונים והפלא ופלא הן נעלמו אך ורק בזכות חלב תאנים. נושא נוסף הוא נושא האפטות. האפטות הינן פצעים כואבים בעלי הילה לבנה הקיימים בתוך חלל הפה, על החניכיים. מהצד של הרפואה העממית ידוע הסיפור של שימוש בחלב עיזים ותתפלאו כמה אנשים, בדרך כלל עושים את זה לילדים, לוקחים את ילדיהם למקומות בהן קיימות עיזים ותאמינו או לא מדובר על זה שהחלב צריך להיות טרי לחלוטין. מה שעושים מושיבים את הילד או המטופל מתחת לעז וסוחטים את העטינים ומתיזים חלב טרי של העז ישר מתוך העטין אל הפה.

צריך וחשוב מאוד לא לשכוח שמעבר לכל הדברים היפים והמופלאים האלו אנו עדיין צריכים לקיים שגרת שמירה על העור בחיי היומיום. ההמלצה החמה שלי היא לדאוג לאמצעי המניעה הנאותים לשמירת העור, קרי קרם הגנה בעל SPF30 לפחות על כל אזורי העור החשופים. שימוש במשקפי שמש על מנת להגן על העיניים, שימוש בכובע שימוש בבגדים בעלי שרוולים ארוכים במידה האפשר. כל האמצעים האלו עוזרים לנו לשמור בצורה מרבית ומיטבית על העור לאורך שנים.