הסרת שומות

הסרת שומות

לכל אדם יש מספר וגודל שונה של שומות או נקודות חן, אשר מיקומן נקבע מיום לידתו. ישנה סברה האומרת שחשיפה לשמש יכולה לזרז את הופעת נקודות החן, לכן זו עוד סיבה טובה להשתמש באופן קבוע במקדם הגנה שאמור להאט את קצב הופעת השומות.

שומות הן בעצם גידולים לא ממאירים על העור שאינם מהווים סכנה בריאותית והבעיה העיקרית שאותן שומות יוצרות היא בעצם בעיה אסתטית, במיוחד כאשר מדובר בשומות שצומחות על הפנים, או באזורים בולטים אחרים בגוף.

אבחון שומות

הדבר החשוב ביותר לגביי שומות, הוא הצורך לאבחן אותן ולדעת מעל לכול ספק שלא מדובר בשומות שיש להן פוטנציאל להפוך לסרטניות. רופאי עור רבים משתמשים במכשיר הנקרא דרמסקופ כדי לבדוק האם השומה היא שומה רגילה או שהיא מסוכנת יותר. מדובר בבדיקה קצרה שנחשבת מאוד מדויקת ויכולה להביא לגילוי מוקדם של סרטן העור – אפשר לומר במומלץ להשתמש בדרמוסקופ לפני הורדת השומה וישנה גם אפשרות לשלוח שומה אחת שהורדה באופן כירורגי לבדיקת מעבדה ורק לאחר מכן להחליט בנגוע להורדת שאר השומות באופן אחר.

השיטות הפופולאריות להסרת שומות

כיום ישנן מספר שיטות פופולאריות להסרת שומות –השיטה הראשונה היא שיטת ההסרה בהליך כירורגי, בהליך זה הכירורג מגלח את השומה ולאחר מכן צורב בחום את האזור כדי למנוע דימום ממנו. שיטה זו נחשבת למעט לא נעימה, למרות שהיא מבוצעת בהרדמה מקומית. לאחר ההליך לפעמים יש צורך בתפרים, חבישה ומספר ימים להחלמה.

שיטות נוספות להסרת שומות יכולות להיות באמצעות – מחט חשמלית, חנקן או שימוש בגלי רדיו, כאשר לכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה. החשיבות הגדולה ביותר של כל השיטות שציינו לעיל נעוצה בעובדה שאפשר לאחר הסרת השומה למסור אותה לבדיקה כדי לשלול חשש לסרטן, ואילו בהסרת שומות באמצעות צריבה בלייזר לא ניתן לקחת דגימה לבדיקה. הרופא הוא זה שמחליט בהתאם לגודל השומה, למיקומה ובעיקר בהתאם לניסיון ולמומחיות שלו, באיזו שיטה כדאי להשתמש.

הסרת שומות ללא צלקות

בפרסומים רבים ברשת האינטרנט אתם תוכלו לראות הבטחות גדולות לגביי הסרת שומות בהליך כירורגי ללא צלקות, אבל חשוב שתדעו שבכל הליך של הסרת שומות יכולות להישאר צלקות קטנות, לכן אם אתם צריכים להסיר שומה במקום בולט לעין כדוגמת הפנים והצוואר, אנחנו ממליצים לכם לבחור במנתח פלסטי בעל ניסיון בתחום זה, או בכירורג שהוא גם דרמטולוג. אנשי מקצוע אלו אמנם לא יוכלו להימנע לחלוטין מצלקות, אבל אין ספק שהסיכויים שהצלקות שהם ישאירו יהיו עדינות ומוסוות יותר, הם סיכויים טובים מאוד.

סיכונים בהסרת שומות

ההליך הכירורגי של הסרת שומות נחשב להליך בטוח ונפוץ מאוד. הסיכונים היחידים הם הצלקות שיכולות להפריע אם ההסרה נעשית במקום בולט והסיכון השני הוא אפשרות לזיהום בגלל הליך ההסרה. בחירה ברופא שהוא מומחה בתחום זה, תפחית כמעט לחלוטין את שני הסיכונים הללו. בנוגע להסרת שומות, אנו גם ממליצים לעשות את ההסרה בתקופת החורף, כאשר הגוף שלכם אינו נחשף לשמש. אם בכל זאת החלטתם לבצע את ההסרה בקיץ, הקפידו מאוד לא לחשוף את המקום לשמש עד לריפוי המלא והשתמשו תמיד בקרם הגנה.