השתלת שיניים

השתלת שיניים

השתלת שיניים היא הפיתרון המתקדם והאיכותי ביותר לאובדן שיניים. מדובר בטכנולוגיה יעילה ובטוחה שנמצאת בחזית מדע הרפואה הדנטלית ובכוחה לסייע לאנשים רבים לשפר את איכות חייהם במגוון היבטים.

בעבר, אנשים שאיבדו שיניים מסיבות כאלו ואחרות (החל מהזדקנות טבעית ועד טראומה כלשהי), נאלצו להסתפק בהתקנת שיניים תותבות – פיתרון לא מאוד אסתטי, לא קבוע ולא מאוד יעיל. כיום, אפשרויות שתלי שיניים ושתלים דנטליים מאפשרות למטופלים להשתיל שיניים איכותיות וקבועות כמעט בכל מצב, בעוד הפיתרון הוא איכותי וקבוע לכל החיים. השתלת שיניים בעזרת שתלים דנטליים היא במהותה שיטה להצלת שיניים ולהחלפתן היעילה. הטיטניום שממנו עשויים השתלים הוא זה שמאפשר את היעילות של השתלים – זהו חומר שהגוף אינו דוחה והוא אף משחק תפקיד משמעותי בהחלמה הפיזית של רקמות הפה והתבססות השתל בלסת.

שתל דנטלי – מהפכה בתחום רפואת השיניים

כל תחום השתלת השיניים וההצלחה המסיבית שלו בשנים האחרונות מבוסס על שימוש בשתלים דנטליים. מאז פיתוחה והגעתה לרמות יעילות ובטיחות גבוהות, הטכנולוגיה הזו חוללה מהפכה בתחום רפואת השיניים והפה. שתל דנטלי הוא למעשה מעין בורג משוכלל עשוי טיטניום, המוברג אל תוך החניכיים והלסת על מנת לשמש כשורש מלאכותי וחליפי של השן. שתלים דנטליים משמשים כבסיס לטיפולי השתלת שיניים או על מנת לחבר גשרים דנטליים. שתלים דנטליים וניתוחי השתלת שיניים הם אפשרות מצוינת ובטוחה עבור אנשים בעלי בריאות כללית טובה, אשר איבדו כאמור שן או שיניים עקב מחלה, פציעה או כל סיבה אחרת.

מראה ותחושה טבעיים לחלוטין

השתלת שיניים מספקת פיתרון שהוא לא רק עשרות מונים מתקדם ויעיל לעומת שיניים תותבות למשל, אלא היא גם מקנה מראה שיניים טבעי ותחושה טבעית לחלוטין בפה, בניגוד לתותבות וגשרים שונים שתמיד ניתן לראות אותם. למעשה, שיניו של אדם שעבר השתלת שיניים ייראו בדיוק כאילו אלו שיניו הטבעיות ומלבד צילום רנטגן, אין לסביבה החיצונית דרך לדעת ששן מסוימת ואפילו אחת מהקדמיות שבהן, היא שתל ולא הדבר האמיתי. אם כן, השתלת שיניים מספקת תוצאות מדהימות. מעניין לדעת כי מקרים של הזדקנות, השיניים המושתלות אף במצב טוב יותר מחברותיהן "האמיתיות".

מהלך טיפול השתלת השיניים

טיפולי השתלת שיניים הם הליכים רפואיים שנמשכים זמן רב, לרוב מספר חודשים. זאת עקב זמן החלמה הארוך שיש לעבור בין כל שלב בטיפול עד להרכבה סופית של השן החלופית. במהלך הטיפול, רופא השיניים המומחה בהשתלת שיניים, קודח חור מוביל קטן בחניכיים, באמצעותו יחובר השתל הדנטלי שנועד להחליף את שורשי השן בתוך החניכיים והלסת. לאחר קידוח החור המוביל, הרופא מתחיל להבריג את השתל עצמו אל רקמות החניכיים. לאחר שהשתל מחובר, מניחים לאזור להחלים ולשתל להתקבע עם הרקמות ההיקפיות – תהליך שלוקח כאמור כמה חודשים ובמהלכו ניתן לחבר כתר זמני. סיום תהליך השתלת שיניים מתחולל כאשר החניכיים והרקמות החלימו וניתן לחבר אל השתל את הכתר הקבוע, שהוא למעשה השן החליפית שהוכנה במעבדה בהתאם למידות המדויקות של כל מטופל.

השתלת שיניים ביום אחד

וודאי שמעתם על "השתלת שיניים ביום אחד", תחום שמתפתח רבות בשנים האחרונות. מדובר בהשתלות שנעשות במהלך טיפול אחד ולעיתים אף מיד לאחר עקירה של שן, כך שהמטופל יכול לצאת עוד באותו היום עם שתל דנטלי מחובר לחניכיים וללסת, כולל כתר זמני. טיפול זה אפשרי כיום מבחינה טכנולוגית ובמקרים מסוימים הוא אף חיוני. חשוב לציין כי רופאים רבים עדיין מתנגדים לקיצור התהליך ללא החלמה של הרקמות. לרבים מהם, חסרה המיומנות המקצועית הדרושה לביצוע הליך השתלת שיניים ביום אחד.