יישור שיניים

יישור שיניים

השיניים שלנו אומנם חשובות למגוון תפקידים פונקציונאליים כמו לעיסת מזון, דיבור ועוד, אך הן מהוות גם גורם אסתטי חשוב מאוד במראה הפנים הכללי. אנשים רבים סובלים משיניים לא ישרות בגלל הבדלים במבנה הלסת, טראומה פיזית ושאר גורמים, אך לרוב זהו המראה האסתטי של שיניים עקומות שמפריע בצורה המשמעותית ביותר. עבור אנשים אלו, טיפולי יישור שיניים מהווים כיום אפשרות ריאלית ויעילה להשגת שיניים ישרות ויפות.

מדוע טיפול יישור שיניים?

אנשים מסוימים סובלים מצמיחת שיניים עקומה עוד מילדות. אנשים אחרים יסבלו משיניים אשר התעקמו במהלך השנים בעקבות הגיל או שינויים בלסת, למרות שבמקורן היו השיניים בעלות מבנה ישר ותקין. עבור מקרים אלו ואחרים, טיפול יישור שיניים הוא ככל הנראה הטיפול המתאים ביותר. יישור שיניים עשוי להשפיע השפעה חיובית ניכרת על אנשים אלו, הן מהיבטי התפקוד הכללי והן מהיבטים האסתטיים. דרגות החומרה של שיניים עקומות הן שונות ובהתאם, גם שיטות יישור השיניים – החל מאביזרים פיזיים המולבשים על השיניים לטובת יישורן ועד לניתוחי שיניים קוסמטיים מורכבים. כמו כן, תחום יישור השיניים נחלק במידה מסוימת לשני קהלי יעד – ילדים (המהווים את רוב אוכלוסיית המטופלים) ומבוגרים. מעניין לציין כי טיפולים למבוגרים הם לרוב מורכבים יותר אך כוללים גם פתרונות מתקדמים יותר.

יישור שיניים לילדים

רובנו מכירים את תחום יישור השיניים עבור ילדים – אלו המקרים הנפוצים ביותר. עוד בילדות, צומחות השיניים והלסת ולכן הסבירות לבעיות מבניות בתהליכים אלו היא גדולה. לכן, הטיפול בילדים נחשב ליעיל מאוד ועליו להיעשות בשלבים אלו. הטיפול בשיני הילדים כולל לרוב אביזרים חיצוניים המולבשים על השיניים בחלקם החיצוני – גשרים, סמכים ושאר מכשירים אורתודנטיים.

יישור שיניים למבוגרים

תהליך יישור שיניים למבוגרים הוא כאמור מורכב יותר, הן מבחינה פיזית והן מבחינת היבטים אסתטיים – מבוגרים רבים אכן מחפשים פיתרון אסתטי לבעיית שיניים לא ישרות, אך לא מעוניינים לרוב להרכיב "ברזלים" על השיניים בצורה גלויה. מבוגרים רבים דוחים את הטיפול בגלל סיבה זו, אך הם וודאי ישמחו לדעת כי ישנם כיום פתרונות רבים המאפשרים יישור שיניים יעיל ואיכותי הנעשה באופן בלתי גלוי או כמעט בלתי גלוי.

שיטות מרכזיות ליישור שיניים

לצד שיטת הגשר המסורתי קיימות שיטות נוספות ליישור שיניים:

  • יישור שיניים פנימי– בשיטה זו, המכשור האורתודנטי מודבק על החלק הפנימי של השיניים. זהו כמובן הליך מורכב יותר מאשר זה הנהוג אצל ילדים וכזה שמחייב מיומנות רבה מצד הרופא המטפל. ה"קוביות" של המכשור, לצד תיל המתכת המושחל בהן ליישור השיניים, מיישרות את השיניים באמצעות לחץ מדוד ועדין בעוד ההליך מתרחש בצד האחורי של השיניים ולכן אינו גלוי.
  • שיטת הקוביות השקופות – שיטה זו עושה שימוש בסמכים חיצוניים העשויים מחרסינה רפואית שקופה או לבנה. בין הסמכים (הקוביות) מושחל חוט אורתודנטי דק כך שמראה הטיפול כלפי חוץ הוא מינימאלי. שיטה נוספת תחת קטגוריה זו המאפשרת טיפול לא גלוי במידה רבה, היא שימוש במיישרים שקופים. השיטה נקראת גם יישור שקוף ובאמצעותה לא נעשה שימוש בסמכים או בחוטי מתכת אורתודנטיים, אלא במיישרים שקופים ושטוחים יחסית אשר כמעט ואינם נגלים לעין.