מרפאות שיניים

מרפאות שיניים

את מרפאות השיניים כולנו מכירים בצורה זו או אחרת. יש כאלו שעבורם מרפאת שיניים מהווה גורם מרתיע ומאיים במיוחד, וישנם כאלו שמתייחסים אל ביקור אצל רופא השיניים כמו לכל ביקור רפואי שגרתי אחר.

אין ספק שבשל תחום הטיפול הפיסי של רופאי השיניים – הפה אשר מהווה אזור רגיש ומשמעותי, רפואת השיניים סובלת ממוניטין מפחיד למדי ולרוב שלא בצדק. עולם מרפאות שיניים התפתח מאוד לאורך השנים וכיום ניתן למצוא שלל פתרונות מתקדמים ואפילו ידידותיים באמצעות מרפאות כלליות, מרפאות יוקרה פרטיות, מרפאות של קופות החולים ומרפאות המתמחות בתחומים ממוקדים.

מרפאות פרטיות ומרפאות ציבוריות

תחום רפואת השיניים נשמר לאורך השנים כתחום פרטי, מחוץ לעולם הרפואה הציבורית שתוקצבה בסל הבריאות וניתנה במסגרת השירותים של קופות החולים. עובדה זו גרמה לכך שתחום מרפאות שיניים והרפואה הדנטלית, הנחשבים ליקרים גם כך, נתפסו כשירותים רפואיים יקרים מאוד ואפילו בלתי מושגים עבור רוב הציבור בישראל. אולם כיום, ניתן לבצע טיפולי שיניים גם במסגרת רפואה ציבורית, למשל במרפאותיהן של קופות החולים השונות ברחבי הארץ.

מרפאות השיניים של קופות החולים

קופות החולים הגדולות נכנסו לשוק רפואת השיניים עם הקמתם של המרכזים הרפואיים הייעודיים לכך. השירות במרכזים אלו ניתן למבוטחי הקופות ועל פניו, הוא זול יותר מהמחירים הרווחים בשוק הפרטי. הרופאים המועסקים במרפאות השיניים של קופות החולים, הם לעיתים גם רופאים פרטיים המפעילים במקביל קליניקות פרטיות. הדבר נכון גם לגבי רופאי שיניים מומחים (מנתחים למשל) שעובדים בבתי חולים.

מחירי הטיפולים במרפאות קופות החולים

טיפולי שיניים במסגרת מרפאות השיניים של קופות החולים הם באופן כללי טובים ומספקים. אולם, עלות הטיפול לא תמיד זולה יותר מהשוק הפרטי, או שאינה זולה מהותית. לכן, ביצוע השוואת מחירים ושירותים חשובה אולם לעיתים היא בעייתית לביצוע. יש לציין בנוסף כי טיפולים בקופות החולים מצריכים לרוב זמני המתנה ארוכים יותר לתורים וכן במהלך התור עצמו.

סוגים נוספים של מרפאות שיניים

עם ההתפתחות הטכנולוגית בתחום הרפואה הדנטלית והתמקצעות הרופאים, קמו להן מרפאות שיניים המתמחות בסוג מסוים של טיפולים, בנוסף לפתיחתן של מרפאות ייעודיות להליכים ספציפיים:

  • מרפאות שיניים כלליות: אלו הן המרפאות הקלאסיות המיועדות לטיפולים כגון סתימות, עקירות, טיפולי שורש, כאבי שיניים ושאר טיפולים כלליים הנוגעים לבריאות השיניים והפה ולכאבי שיניים.
  • מרפאות להשתלות שיניים: מרפאות ייעודיות להשתלות שיניים על כלל התהליכים הכרוכים בביצוע ההשתלה. מרפאות שיניים אלו מתמחות בתחום בעיקר בשל ההתמחות המקצועית של הרופא עצמו.
  • מרפאות להלבנת שיניים: בשל היות הלבנת השיניים כה פופולארית בשנים האחרונות, הוקמו מרפאות ייעודיות לטיפול קוסמטי זה. לעיתים מרפאות אלו יציעו גם טיפולי שיניים משלימים שגרתיים ולעיתים, יתמקדו רק בהלבנת שיניים. תהליך ההלבנה עצמו נעשה באמצעות חומרי הלבנה מיוחדים, תאורה ייחודית המאיצה את התהליך ואף בשימוש מכשיר לייזר.
  • רפואת שיניים קוסמטית: אלו הן מרפאות שיניים המתמחות בהליכים וניתוחים דנטליים המיועדים בעיקר לצרכים אסתטיים כמו יישור שיניים, ציפויי שיניים, שתלים דנטליים ועוד.