רופא שיניים

רופא שיניים

המונח "רופא שיניים" מעורר בכל אחד מאיתנו רגשות מסוימים - חלקנו פוחדים, חלקנו נרתעים, חלקנו אוחזים בפה ומיד חושבים על התחושה שתאפוף אותנו אחרי הטיפול וחלקנו, לא מתרגשים כלל מהעניין. כך או כך, רופאי שיניים מעלים בנו שלל אסוציאציות. וכן, הם גם יקרים יותר.

הגדרתו של רופא השיניים

רופא שיניים יכול גם להיקרא רופא דנטלי או מנתח דנטלי. אלו הם רופאים המתמחים באבחון, מניעה וטיפול בתחומי בריאות השן והפה. רופאי שיניים הם אנשי מקצוע אשר עוברים הכשרה רפואית מקיפה וארוכה, ממש בדומה לרופאים "רגילים". על מנת לקבל הסמכה ברפואת שיניים, יש ללמוד לימודי ביולוגיה ורפואה כלליים במשך 3-4 שנים ולאחר מכן, להתמחות עוד כ – 2-3 שנים בתחום הרפואה הדנטלית. רופאי השיניים שלנו בישראל למדו את המקצוע באחד משני המוסדות המקיימים תכנית לימודים לרפואת שיניים, כאשר מסלול ההכשרה שלהם נמשך כ – 6 שנים. רופאי שיניים אשר עברו את הכשרתם באוניברסיטאות שונות בחו"ל, סיימו מסלולי לימוד שנמשכו לרוב 5-7 שנים.

תחומי התמחות של רופא השיניים

רופא שיניים יכול לעסוק במגוון תחומים ספציפיים בעולם רפואת השיניים – החל מטיפולי שיניים שגרתיים כמו סתימת חורים, ביצוע טיפולי שורש, עקירות ועוד, דרך אורתודונטיה ועד להשתלות שיניים מורכבות. בישראל קיימות כיום מרפאות שיניים אשר מתמחות בסוגי טיפול שונים בהתאם להתמחות הרופא המטפל:

  • שיקום הפה: רופאים הפועלים בתחום זה מבצעים טיפולים הנוגעים לבריאות השיניים וחלל הפה. הטיפולים שבאחריותם יכולים להיות פשוטים כמו סתימות וניקוי מפני עששת ואבנית וגם מורכבים יותר, כמו טיפולי שורש וחיבור כתרים, השתלות שיניים וכן הלאה.
  • אורתודונטיה: תחום זה מכשיר רופאי שיניים לעסוק בהיבטים של שיקום ותיקון מבנה הפה והשיניים, למשל יישור שיניים ותיקון בעיות מבניות בשיניים (בעיקר בגיל הילדות אך לא רק).
  • פריודונטיה: רפואת שיניים הקשורה למבנים תומכי שן, כולל בחניכיים ובעצמות הלסת. רופאי השיניים העוסקים בתחום זה מבצעים השתלות שיניים מורכבות בעזרת שתלים דנטליים או טיפולים אחרים, ניתוחיים או לא ניתוחיים, ברקמות השונות בחלל הפה.

רפואה פרטית מול רפואה ציבורית

רופא שיניים יכול כיום לעסוק בשוק הפרטי וגם בשוק הציבורי במרכזים רפואיים שונים של רפואת שיניים. רוב הרופאים עובדים בשוק הפרטי וחלקם מועסקים גם במסגרת קופות החולים לצד בעלות על מרפאה פרטית. רפואת השיניים של קופות החולים היא באופן כללי טובה, הרופאים בה איכותיים וכאמור, הם פועלים לרוב גם בשוק הפרטי. חשוב לדעת כי כיום קופות החולים ומדינת ישראל מעניקות טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 18 (טיפולים כלליים ומשמרים בעיקר). גם במרפאות קופות החולים וגם בשוק הפרטי, ביקור אצל רופא שיניים הוא יקר יחסית משלל סיבות, ביניהן עלויות החומרים היקרים והעובדה שתחום רפואה זה אינו נחשב לרפואה ציבורית במלוא מובן המילה.