שאלות ותשובות על מתיחת בטן

שאלות ותשובות על מתיחת בטן

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן? אלו בדיקות צריך לעשות לפני הניתוח? חשוב לקרוא את השאלות והתשובות הנפוצות לפני ניתוח מתיחת בטן.

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?
את ניתוח מתיחת בטן עוברות בדרך כלל נשים אשר כתוצאה מההריונות שלהן, הבטן שלהן הפכה לנפולה והעור סביבה רופף. הניתוח מתאים גם לגברים ונשים שעברו דיאטה שהותירה אותם עם עור רפוי באזור הבטן, אבל בנוגע לכרס הגברית הנושא שנוי במחלוקת, מכיוון שיש מנתחים הטוענים שהניתוח במצב כזה לא יצליח לגרום לגבר להיות בעל בטן שטוחה.

כמה זמן אורך הניתוח?
ניתוח מתיחת בטן יכול להימשך בין שעתיים לארבע שעות. כאשר מדובר במתיחה בלבד, ללא שאיבת שומן, זמן הניתוח קצר יותר והזמן מתקצר עוד בניתוח מתיחה חלקי.

מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח מתיחת בטן?
ניתוח מתיחת בטן מבוצע בדרך כלל בסביבות גילאי ה- 40 פלוס, כאשר העור מאבד את האלסטיות שלו ונוצר מצב של בטן נפולה שאי אפשר להיפטר ממנה באף דרך אחרת.

אלו בדיקות צריך לעשות לפני הניתוח?
בניתוחים בהרדמה מלאה המנתח מוודא מעל לכל ספק שאתם בריאים וכשירים לעבור גם את הניתוח וגם את ההרדמה. הבדיקות הנהוגות הן בדרך כלל: בדיקות דם הכוללות תפקודי קרישה וגם
בדיקה רפואית כללית שתאשר את מצבכם הרפואי. ישנם מנתחים המבקשים מהמטופלים לעבור בנוסף בדיקת א.ק.ג.

מה הסיבוך השכיח ביותר בניתוח מתיחת בטן?
הסיבוכים השכיחים ביותר בניתוח זה הם: צלקות שאינן מחלימות כמו שצריך, זיהום ונמק, כאשר לכל אחד מהסיבוכים האלו ישנו טיפול מתאים. הדרך הטובה ביותר להימנע מהסיבוכים היא כמובן לבחור במנתח משכמו ומעלה, לוודא שחדר הניתוח סטרילי ובאיכות גבוהה במיוחד, לשמוע להוראות הרופא ובעיקר לא לעשן לפני הניתוח ושבועיים אחרי הניתוח.

האם יש צורך להוציא תפרים?
התפרים בניתוח מתיחת בטן הם בדרך כלל תפרים נמסים.

מתי מסירים את התחבושות?
ברוב המקרים, במפגש הביקורת הראשון עם הרופא המנתח שלכם, יסירו לכם את התחבושות, אבל לאחר הסרה זו תצטרכו ככל הנראה ללבוש חגורת בטן כחודש עד חודשיים לאחר הניתוח. ישנם מנתחים המשאירים לאחר הניתוח נזקים, שתפקידם לנקז את הנוזלים מהבטן שלכם, את הנקזים האלו אתם תצטרכו לרוקן פעם או פעמיים ביום. הנקזים יוצאו מגופכם לאחר שהבטן תפסיק להפריש נוזלים, בדרך כלל מדובר על חמישה ימים ואפילו פחות מכך.

האם יישארו לי צלקות לאחר הניתוח?
בניתוח מתיחת בטן אי אפשר להימנע מהצלקות. המנתח שלכן בדרך כלל יסתיר את הצלקות מתחת לקו הבקיני. ישנם מנתחים אשר יבקשו מכם להביא את בגד הים שלכם, על מנת שהם יוכלו לתכנן היכן להסתיר את הצלקות.

איך אני ארגיש לאחר הניתוח?
לצערנו ניתוח מתיחת בטן נחשב לניתוח כואב וההרגשה שלכן לא תהיה מי יודע מה בלשון המעטה. לאחר הניתוח לא רק שתרגישו כאבים חזקים, אלא שבימים הראשונים גם לא תוכלו להזדקף כתוצאה מתפירת שרירי הבטן. למרות הכאבים תצטרכו לרדת מהמיטה ולהסתובב מעט כדי למנוע פקקת ורידים ותסחיף ריאתי.
גם המראה בשלושת החודשים הראשונים של הניתוח אינו מלבב, מראה הצלקות מחמיר והבטן נפוחה וסובלת מחבורות וסימנים כחולים. למרות כל הכאבים וחוסר הנוחות, מדובר באחד הניתוח אשר התוצאה הסופית שלו, בולטת מאוד לעין וישנו שינוי מוחלט מבטן נפולה ועור רופף לבטן שטוחה ומוצקה.

ממה אני צריכה להיזהר לאחר הניתוח?
קודם כל עלייך להישמע בקפידה להוראות הרופא ולמלא אחריהן כלשונן. עלייך להימנע מפעילות גופנית ומהרמת משאות כבדים. מלבד זאת, עלייך לתת לגופך את מלוא המנוחה שהוא זקוק לה ולהיות קשובה לשינויים ולסימנים לזיהום, נמק או פקקת ורידים. אם אינך מרגישה בטוחה בקשר לתופעה מסוימת, אל תהססי להרים טלפון לרופא שלך ולספר לו על כך. תמיד עדיף להיות זהירים, מאשר להצטער על כך מאוחר יותר.

מתי אפשר לחזור לעבודה?
החזרה לעבודה היא בדרך כלל לאחר שבוע, כל עוד לא מדובר בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, וכמובן בתנאי שאת מרגישה יותר טוב – כלומר ללא חולשה או כאבים חזקים.

האם אפשר לקיים יחסי מין לאחר הניתוח?
אפשר לקיים יחסי מין לאחר הניתוח, כאשר את מרגישה שהגוף שלך חזק מסיק. בתקופה זו מומלץ להימנע מהתנוחה המיסיונרית, כדי לא להפעיל לחץ על הבטן.

מתי יורדת הנפיחות?
הנפיחות, לצערנו, יכולה להימשך גם שלושה חודשים ולפעמים אף יותר מכך. החדשות הטובות הן שהנפיחות יורדת בסופו של דבר ואז הבטן שלכן תראה חטובה – כמעט כמו בגיל 17.

כמה זמן תוצאות הניתוח מחזיקות מעמד?
תוצאות הניתוח הינן לכל החיים וזאת בתנאי שתקפידו לשמור על משקל גוף יציב לאורך כל החיים.