הקטנת חזה

הקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה הוא בין הניתוחים האסתטיים היחידים שיש להם גם הצדקה רפואית. חזה גדול יכול לגרום לכאבי גב, לפגוע ביציבה ואפילו לגרום לעקמת בעמוד השדרה. חזה גדול, במיוחד בקרב נערות צעירות יכול גם לגרום למצוקה נפשית ולא רק בשל המבטים הרבים שאותה נערה מקבלת בכל מקום שבו היא נמצאת, ולא משנה כיצד היא מנסה להסוות את החזה שלה, אלא גם בשל הערות הרבות והלגלגניות הנזרקות לעברה מבני גילה.

נערות רבות, בעלות חזה גדול, מסרבות ללכת לים, אינן מוכנות להשתתף בשיעורי התעמלות, אינן יכולות להתפשט ליד בנות אחרות וכמובן שהחזה הגדול גם מפריע להן גם בניהול מערכת יחסים אינטימית וקרובה עם בני המין השני. גם הגיל, ההריונות והלידות, גורמים לחזה שהיה פעם קטן יותר לגדול ואפילו לצנוח כלפי מטה, דבר שבהחלט פוגע במראה של האישה ובפרופורציות הגוף הטבעיות שלה. נשים רבות בעלות חזה גדול, סובלות מפטרת וגירויים מתחת לחזה שלא לדבר על כך שהכובד של החזה גורם לרצועות החזייה לחתוך את הכתפיים וליצור פסים אדומים בעור.

למי זה מתאים

ניתוח הקטנת חזה מתאים לכל אישה הסובלת מחזה גדול, גיל המינימום לניתוח זה הוא לאחר תום גיל ההתבגרות, בדרך בגיל 17-18 כאשר השד מפסיק לגדול. בניתוח הקטנת חזה, בניגוד לניתוח הגדלת חזה, אין ערובה לכך שהאישה תוכל להניק לאחר הניתוח, לכן אם אתן מתכננות להיכנס להיריון ולהניק בעתיד, כדאי לשקול לדחות את הניתוח לאחר מכן. מבחינת הגבלת גיל, אין כמובן הגבלה, אלא אם כן מדובר במצב בריאותי שאינו מאפשר לעבור את הניתוח.

בחירת מנתח

בניתוח הקטנת חזה, חשוב מאוד להיות בעלי ציפיות ריאליות לגביי הניתוח, לכן מלבד הבחירה במנתח בעל ניסיון רב בתחום ניתוחי שדיים בכלל וניתוח הקטנת חזה בפרט, עליכן לבחור במנתח שאינו מפזר הבטחות באוויר, אלא להיפך שהוא משתדל לשמור עליכן עם הרגליים על הקרקע בנוגע לתוצאות של הניתוח. חשוב גם לבחור במנתח אשר טכניקת החיתוך שלו בניתוח, מתאימה לרצונות שלכן, אמנם בכל ניתוח הקטנת חזה נותרות צלקות, אבל ישנם סוגים שונים של צלקות, שחלקן אפילו כמעט בלתי נראות.

מחיר ניתוח הקטנת חזה

מחפשים מימון קופת חולים להקטנת חזה לגברים? ניתוח הקטנת חזה יכול להיות מוכר על ידי קופות החולים וחברות הביטוח, וכדאי לברר זאת. יתכן שחלק נכבד מהניתוח ימומן על ידיהן, אבל קופות החולים וחברות הביטוח מעמידות קשיים רבים באישור המימון לניתוח זה, והן הרבה פעמים מבקשות אישור לכך שהגב כבר כפוף כתוצאה מגודל השדיים ולפעמים מדובר במאבק חסר סיכוי. ניתוח הקטנת חזה ללא מימון, הכולל אשפוז לילה להשגחה, יכול להגיע עד ל- 30,000 ₪ ולפעמים אפילו יותר מכך.

כיצד מבוצע ניתוח הקטנת חזה?

בניתוח הקטנה חזה משתמשים בשתי טכניקות עיקריות, שכל אחת שונה מהשנייה במיקום של החתך. הבחירה בטכניקה תלויה אמנם בהעדפת המנתח, אבל היא גם מושפעת בגודל השד, כאשר בהקטנת שד גדול החתך הוא בדרך כלל סביב העטרה של הפטמה ומשם הוא יורד בקו ישר עד לקפל של השד. בחיתוך סביב העטרה, הצלקות נמצאות בחלק התחתון של השד וניתן להסתיר אותן בחזייה. לאחר ביצוע החתך, המנתח כורת חלק מרקמת השד ומעצב מחדש את הרקמה הנותרת בעזרת תפרים. המנתח בנוסף, במידה ויש צורך בכך, מעביר את הפטמה והעטרה למקום גבוה יותר, בהתאם לעיצוב החדש וכורת חלק מהעור המיותר.
לאחר תום הניתוח המנתח חובש את השדיים בתחבושת לוחצת, או בחזיית ספורט חזקה שצריך ללבוש למשך חודש שלם בבוקר ובלילה. רופאים רבים משאירים באזור החתכים נקזים, לניקוז הנוזלים, את הנקזים מוציאים בדרך כלל לאחר כ- 48 שעות. בכל הטכניקות של הניתוח, אי אפשר להימנע מהצלקות לחלוטין, אלא רק לנסות להקטין אותן. הניתוח נמשך כשלוש שעות ולפעמים אף יותר מכך.

ההרדמה

ההרדמה בניתוח הקטנת חזה היא הרדמה מלאה המחייבת אשפוז ליממה.

ההכנות לניתוח הקטנת חזה

מכיוון שמדובר בניתוח בהרדמה מלאה יש צורך בספירת דם, בדיקת קרישת דם ובדיקת שתן. נשים מעל גיל 40 יצטרכו גם לעבור בדיקת א.ק.ג. וגם להביא צילום רנטגן של השדיים וצילום חזה. כמו כן תצטרכו להפסיק ליטול גלולות למניעת היריון למשך שלושה חודשים שגורמות לפעמים להתנפחות החזה. לפני הניתוח חשוב לבדוק אם יש זיהומים בשד, מתחתיו או בפטמה, ולטפל בהם באופן מקומי.

החלמה לאחר ניתוח הקטנת חזה

הכאבים לאחר ניתוח להקטנת חזה הם מועטים יחסית בהשוואה לניתוח להגדלת חזה וגם ההחלמה היא קלה יותר. משך הריפוי של החתכים שבוצעו לצורך ההקטנה הוא מעט ארוך מכיוון שאין לחתכים מלמטה משהו שיתמוך בהם. כפי שציינו קודם לכן, ישנם מנתחים שמשאירים נקזים באזור הניתוח כדי לנקז נוזלים, את הנקזים מוציאים במשיכה לאחר כ- 48-24 שעות. לאחר הניתוח השדיים רגישים מאוד וחשוב להקפיד להימנע ממגע, מלבד החלפת התחבושות. השדיים יהיו עם סימנים כחולים, בצקת ונפיחות אשר ירדו בהדרגה, בעקבות ירידת הנפיחות והבצקות השד קטן עוד יותר. לפעמים השד נראה מעט מעוות ולא יפה, אבל מדובר בחלק מתהליך הריפוי ואין צורך להיבהל, השד בדרך כלל מגיע לתוצאה החדשה לאחר כ- 4 חודשים מתום הניתוח.

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר הניתוח

מלבד הסיבוכים הקיימים בכל ניתוח כמו דימום או זיהום, ישנו גם חשש להגדלת יתר של הצלקת והתעבות הצלקת אצל נשים מסוימות, מבלי שיהיה לכך הסבר רפואי. כמו כן יש חשש לנמק חלקי או שלם של הפטמה, אבל מדובר בסיבוך מאוד נדיר. עישון מגדיל באופן משמעותי את הסיכויים לסיבוכים ולכן מומלץ להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח וחודש לאחר הניתוח. כפי שציינו קודם לכן, השדיים יהיו מאוד רגישים לאחר הניתוח ותצטרכו ללבוש חזיית ספורט למשך חודש שלם, ביום ובלילה.