אוקולופלסטיקה

אוקולופלסטיקה

אוקולופלסטיקה, או ניתוחים אוקולופלסטיים, זהו תחום הכולל מגוון ניתוחים פלסטיים שנעשים מסביב לעיניים ובתוכן, כולל טיפולים אסתטיים יותר במהותם וגם ניתוחים הקשורים לתיקון מבנה העין ותפקודה. משמעות השם מגיעה מהמילה אוקולו (Oculo) שאומרת עין בלטינית. רופא שעוסק בתחום של אוקולופלסטיקה הוא רופא עיניים שעבר הכשרה מקיפה בביצוע ניתוחים הרלבנטיים לעיניים.

מבעיות אסתטיות ועד תיקון פגמים מבניים

התחום החשוב של אוקולופלסטיקה אמנם נוגע לאיבר קטן מאוד בגוף האדם, אך אחד שהוא בעל חשיבות אדירה ומורכבות טכנית גדולה מאוד. העין חשובה לחוש הראייה כמובן והיא אחד האיברים המורכבים ביותר הקיימים בגופנו. מנתחים אוקולופלסטיים מבצעים ניתוחים שכל ייעודם הוא שיפור מראה אסתטי, למשל הרמת עפעפיים, אך גם ניתוחים רפואיים שמהותם תיקון פגמים מולדים, בעקבות טראומה, הזדקנות וכן הלאה – למשל הסרת חסימות בתעלת הדמעות, התחום של אוקולופלסטיקה אפילו כולל הסרת גידולים מאזור העיניים. בגלל המורכבות העצומה של העין ורגישותה הגדולה, רק מנתחים מומחים בתחום זה מבצעים בה הליכים כירורגיים ומדובר על אנשי מקצוע שמעבר להכשרה המקיפה של מנתחי עיניים עברו הכשרה נוספת של כמה שנים כדי להתמחות בעולם מורכב זה.

ניתוחי אוקולופלסטיקה

  • הרמת עפעפיים: באמצעות חתכים זעירים בקפלים טבעיים באזור העין מסירים עור עודף, מותחים את שרירי העפעפיים ואת העור ויוצרים מראה עפעפיים צעיר לצד תיקון בעיות מבניות של צניחת עפעפיים (הפרעה לראייה למשל).
  • ניתוחים על מנת לטפל בשברים בארובת העין או גידולים שונים.
  • במקרים קשים אוקולופלסטיקה כוללת גם עקירת עיניים וניתוחים משחזרים רלבנטיים.
  • הסרת חסימות בתעלות הדמעות או ביצוע מעקפים לתעלה, עיניים יבשות וכדומה.
  • טיפול בשעורה כרונית.
  • ניתוחי גבות.
  • ניתוחים פלסטיים אסתטיים או אחרים בחלק הפנים העליון.

חשוב לציין כי מנתחי אוקולופלסטיקה לא מבצעים ניתוחים המתקנים ראייה או פגמים שונים בראייה. התחום שמור לבעיות פלסטיות – קרי אסתטיות, מבניות וכדומה. ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר למשל מבוצעים על ידי רופאי עיניים אחרים וכך גם ניתוחים מורכבים אחרים בתוך העין עצמה. בתחום האסתטי, מעבר להרמת עפעפיים שמבצעים רופאים אוקולופלסטיים, הם מבצעים גם הרמת גבות למשל.