הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים, נקרא גם בלפארופלסטיה, מבוצע על מנת לתקן מצב שבו העפעפיים העליונים נפולים ויכולים להפריע לראייה ובעיקר ליצור מראה עיניים זקן ועייף. הניתוח מבוצע לרוב על נשים בגילאים מבוגרים יחסית אך כיום גם גברים בוחרים לעבור אותו כדי לשמר מראה צעיר ורענן יותר. ניתוח הרמת עפעפיים יכול לשפר משמעותית את מראה הפנים, למרות שהוא ניתוח פשוט וקטן שמיושם על חלק כביכול שולי בפנים.

תיאור ההליך

עפעפיים צונחים או נפולים הם מצב נפוץ יחסית אשר מתרחש באופן טבעי ככל שמזדקנים. ישנם אנשים אשר נולדים עם נטייה מולדת לעפעפיים נפולים ואלו יסבלו מכך במידה מוגברת וישנם גם אלו שסובלים ממחלות עיניים למיניהן שגורמות לתופעה של צניחת עפעפיים. ניתוח הרמת עפעפיים מבצוע ברוב המקרים תחת הרדמה מקומית ואלחוש להקלת חרדה ואי נוחות. המנתח מזריק את חומר ההרדמה מסביב לעין ולא מורגש כל כאב במהלך הניתוח. כעת המנתח מבצע חתכים זעירים בקווים והקמטים הטבעיים שנמצאים באזור העפעפיים, הוא מסיר עודפי עור ושומן שרלבנטיים לצניחת העפעפיים ולמראה הזקן. באמצעות החתכים הזעירים שבוצעו המנתח מותח ומחזק את שרירי העפעפיים, העור עצמו נמתח מעט ומיושמים תפרים שמחזיקים את העור במקומו.

ניתוח הרמת עפעפיים אינו דורש אשפוז אלא במקרים נדירים, ניתן אפילו לבצע את ההליך בקליניקה ולאו דווקא במסגרת בית חולים.

מועמדות לניתוח

ניתוח הרמת עפעפיים מיועד לנשים (וגברים) שסובלות מצניחת עפעפיים ברמה כזו שהדבר מפריע לראייה שלהן – זה מבחינה רפואית ופרקטית. מבחינה אסתטית הניתוח מיועד לנשים, לרוב מבוגרות, אשר העפעפיים שלהן נחלשו והן נפולים כל שהדבר משפיע על כל מראה העיניים והפנים. במקרים רבים מאוד מטופלות בוחרות לשלב הרמת עפעפיים עם ניתוחי פנים נוספים כגון ניתוח אף, הרמת לחיים, מילוי שפתיים, העלמת קמטים וכן הלאה.

מועמדות הסובלות מסוכרת, עיניים יבשות במידה רבה,לחץ דם גבוה, בעיות בבלוטת התריס ומחלות לב יכולות להימצא בסיכון גבוה יותר לסיבוכים ולעיתים לא יוכלו לעבור את ההליך.

לאחר הניתוח

לאחר הרמת עפעפיים העיניים מכוסות בתחבושות מגן ונמרחת משחה מחטאת על האזור, בתחילה תהיה אי נוחות מסוימת באזור העיניים. רצוי לשמור על ראש מורם כמה שניתן על מנת להקל את ההחלמה, ניתן להניח קומפרסים קרים על העיניים. בהחלט ניתן לקחת משככי כאבים להקלה ולעיתים המנתח ימליץ על טיפול עיניים להקלה על תחושות צריבה ועקצוץ. התחבושת יורדת לאחר היום הראשון, התפרים מוסרים לאחר 2-7 ימים, יתכנו תופעות כמו דמעות מוגברות, רגישות לאור ולרוח אך אלו חולפות לאחר כמה ימים. ראייה תקינה ומלאה חוזרת כבר לאחר 2-3 ימים, אין לשים עדשות במשך לפחות שבועיים וכמובן להימנע מפעילות מאומצת במשך כשלושה שבועות.

הצלקות הזעירות לאחר הרמת עפעפיים יכולות להישאר ורודות וגלויות במשך תקופה קצרה אחרי הניתוח, לרוב כמה שבועות אך יכול להיות אפילו עד 6 חודשים. בגלל שהחתכים נעשים בקווים טבעיים של העיניים הצלקות לרוב נסתרות מאוד. ההתאוששות מהניתוח היא קלה ואינה מלווה בכאבים או אי נוחות מרובים. התוצאות נראות כבר בימים הראשונים והמראה הצעיר נשמר לאורך שנים לאחר הניתוח.

סיכונים וסיבוכים

הסיבוכים כתוצאה מניתוח הרמת עפעפיים הם נדירים מאוד ולרוב הניתוח הוא מהיר, פשוט ויעיל ללא תופעות לוואי, אך בכל זאת יש להכיר את הסיכונים והסיבוכים האפשריים.

  • נזק לעין או אובדן ראייה – נדיר ביותר
  • קושי לסגור את העין, במהלך השינה למשל – נדיר מאוד שהמצב קבוע
  • ראיה מטושטשת
  • התנפחות זמנית של העפעפיים
  • סימנים לבנים זעירים לאחר הסרת התפרים
  • החלמה איטית וכואבת
  • תוצאה לא סימטרית או היווצרות צלקות גלויות