עפעפיים נפולים

עפעפיים נפולים

מצב של עפעפיים נפולים הוא נפוץ מאוד בקרב נשים וגברים בגילאים מבוגרים, התופעה רלבנטית בעיקר לעפעפיים העליונים כי הם אלו שצריכים להתנגד לכוח המשיכה בצורה מסוימת והם גם מופעלים יותר במהלך החיים לעומת העפעפיים התחתונים. מצב זה עשוי להביא אפילו למצב של הפרעה לראיה כי עפעף שצונח במידה משמעותית נמצא בתוך שדה הראיה של העין ומונע לראות כשורה, לכן לא מדובר רק על הפרעה אסתטית אלא גם פיזית מוחשית. הדרך לפתור את נפילות העפעפיים היא בעזרת ניתוח פלסטי פשוט ויעיל במיוחד שמתבצע בהיקפים גדולים מאוד.

סיבות לנפילת עפעפיים

עפעפיים נפולים נגרמים באופן טבעי עם תהליכי ההזדקנות של הגוף והרקמות בו, במקרה זה השרירים, הגידים והרצועות מסביב לעיניים שתפקידם להניע ולהחזיק את העפעפיים. כמו כן, באזור זה ישנם סחוסים מסוימים שעם השנים נשחקים ונחלשים ותורמים אף הם לצניחת העפעפיים. גורמים משפיעים נוספים על עפעפיים נפולים ועל מראה עיניים זקן ועייף הם החלשות ואובדן האלסטיות של העור ונטייה גנטית לחולשת עפעפיים.

האם הניתוח מתאים לי?

ניתוח הרמת עפעפיים, מתיחת עפעפיים וכן הלאה, מבוצע לרוב על גברים ונשים מבוגרים, שיש להם רקמת פנים בריאה באופן כללי, שחווים תהליך טבעי של הזדקנות השרירים והרקמות כך שהעפעפיים שלהם נפולים במידה כלשהי ושיש להם ציפיות מציאותיות לגבי תוצאות ההליך. כל בעיית בריאות נוספת כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, בעיות לב וכדומה מעלה את הסיכון לסיבוכים במהלך ואחרי הניתוח וגם עשויה לפסול את המועמדים מלעבור אותו.

ברור מאליו שמועמדים הסובלים ממחלות עיניים כגון גלאוקומה (לחץ תוך עיני), עיניים יבשות, הפרדות רשתית וכדומה חייבים לדווח על כך לרופא המטפל וסביר להניח שלא יוכלו לעבור את הניתוח כמות שהוא. יש מצבים של עפעפיים נפולים אצל ילדים או צעירים ואלו לרוב נגרמים כתוצאה מטראומה כלשהי או נטייה גנטית לתופעה זו. גם מקרים אלו ניתנים כמובן לטיפול באמצעות ניתוח הרמת עפעפיים.

מהלך ניתוח הרמת עפעפיים

המנתח מבצע חתכים קטנים לאורך הקפלים של העפעפיים העליונים ולעיתים לאורך ההיקף התחתון של העין. מתחת לחתכים המנתח מסיר עודפי שומן ועור (בהתאם למצב הספציפי לכל מטופלת), מטפלים בשרירים כך שהם מהודקים וחזקים יותר ולאחר מכן אפשר לתפור את העור תוך מתיחתו למצב האופטימאלי.

הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית ולרוב ניתן גם אלחוש, אין צורך באשפוז וניתן לחזור לעבודה לאחר כמה ימים של מנוחה והתאוששות. לאחר הניתוח העיניים נחבשות ונעשה שימוש במשחות מיוחדות, יש שימוש בתרופות לשיכוך כאבים על פי הצורך. יש להימנע מפעילות אינטנסיבית במהלך השבועות הראשונים אחרי הניתוח, נפיחות ואי נוחות ייעלמו לרוב אחרי כמה ימים והצלקות עצמן דוהות וכמעט נסתרות לחלוטין בקפלי העיניים.