צניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים, בשפה רפואית מצב זה נקרא Ptosis (טוזיס), היא מצב שבו עפעף עליון צומח במידה מסוימת על העין במקום להישאר מתוח ומקופל במקומו הטבעי מעל העין. צניחת עפעפיים יכולה להתרחש ברמות חומרה שונות, אם מדובר על מקרה קשה אז העפעף הפגוע יכול לעלות על העין עמה ולהפריע לחלק או כל שדה הראיה שלה – כך שזהו מצב שבהחלט יכול להשפיע מהותית על חיי הסובלים ממנו מעבר לבעיות אסתטיות מובנות של עפעפיים נפולים ומראה כללי שעשוי להיראות זקן.

מכאן, צניחת עפעפיים יכולה להצריך טיפול רפואי כירורגי שמהותו רפואית והקלה על חיי המטופל ומאידך במקרים בהם מדובר על הפרעה קוסמטית בלבד הניתוח כבר נכנס לתחום של ניתוחים פלסטיים אלקטיביים. בעגה עממית אין הרבה הבדל בין עפעפיים נפולים למצב של צניחת עפעפיים – כי שניהם מתארים מצב שבו העפעפיים אינם "מהודקים" למקומן ומשפיעים על מראה העיניים והפנים – אך מבחינה רפואית יש הבדלים בין שני המצבים.

גורמים לצניחת עפעפיים

מצב זה יכול להיות תוצאה של נטייה גנטית כלשהי, לכן זהו מצב שניתן לראות גם אצל ילדים. גורם נפוץ יותר במידה משמעותית הוא תהליך ההזדקנות הטבעי, השרירים והגידים של העפעפיים מתדרדרים ונמתחים עם השנים. גורמים נוספים לצניחת עפעפיים הם פציעות למיניהן, מחלות המשפיעות על אותם שרירים וגידים או על מערכת העצבים בעיניים.

צניחת עפעפיים יכולה להתרחש בשתי העיניים וגם בעין אחת בלבד – במקרים שבהם מדובר על מצב אסתטי וניתוח אסתטי לתיקון המצב, לרוב מדובר על שתי העיניים.

אבחנה

האבחנה הראשונית מבוצעת לרוב בבדיקה ויזואלית פשוטה של העין. רופא עיניים או אפילו אופטומטריסט יכולים לבצע בדיקה של שדה הראיה על מנת לקבוע אם יש הפרעה כלשהי לראיה בגלל עפעף צונח.

טיפול

אם המצב של צניחת העפעפיים אינו מפריע לראיה של המטופל או המטופלת והמראה הפיזי של התופעה אינו מפריע להם – לרוב לא יבוצע כל טיפול במצב. אך אם מדובר על עפעף צונח שמפריע לראיה או שהמראה הכללי של המצב מפריע למטופלים, לרוב יהיה צורך בניתוח. סוג הניתוחים הפלסטיים לתיקון צניחת עפעפיים נכנס לתחום הכולל של ניתוחים פלסטיים בעיניים – אוקולופלסטיקה.

הרמת / מתיחת עפעפיים

הניתוח המרכזי לתיקון בעיות של צניחת עפעפיים הוא הרמת עפעפיים, יכול להיקרא גם מתיחת עפעפיים. ניתוח זה מבוצע תחת הרדמה מקומית ואלחוש, ישנן כמה טכניקות לביצועו – אך בתוצאה הסופית היא שבאמצעות חתכים זעירים מסביב לעין המנתח מותח את השרירים, הגידים והעור מסביב לעין ומתקן את צניחת העפעף תוך הקניית מראה צעיר, עירני ואטרקטיבי למטופלים.