גניקומסטיה

גניקומסטיה

ניתוח גניקומסטיה- זאת לא רק מילה ביוונית אם מדמיינים את מראה גופם החטוב של האלילים.

גניקומסטיה מתאר מצב שבו ישנו עודף של רקמת שד בחזה הגבר. כתוצאה מכך, נוצר מראה נשי בצד אחד של חזה הגבר או בשניהם ומעורר בעיה אסתטית. המונח גניקומסטיה נגזר מיוון העתיקה מצמד המילים אישה (גניקו), ושדיים (מסטוס) ופרושו "דמוי חזה נשי". ניתוח גניקומסטיה מטפל ברקמת שד גברית עודפת ובכך מעצב מחדש את מראה החזה הגברי. כ- 50% מכלל הגברים מתמודדים עם מצב זה, כשבד"כ הסיבה למצב גניקומסטיה אינה ידועה אך גם אינה מסוכנת רפואית והפתרון הוא קוסמטי בלבד.

את ניתוח גניקומסטיה ניתן לבצע בגברים החל מגיל המצוות. גברים המשתמשים בסמים או שותים בקביעות ובתדירות אלכוהול אינם מועמדים טובים לניתוח משום שאלו הן חלק מהסיבות שמראש יוצרות עודף ברקמת השד. גורמים נוספים השוללים אפשרות לניתוח גניקומסטיה הם: עודף משקל, שינויים הורמונאליים ונטילת תרופות מסוימות, שוב מאותה סיבה כי גורמים אלו משפיעים באופן ישיר על רקמת שד הושומן ולכן ניתוח לא יועיל. רופאים ממליצים לבעלי עודף משקל לייצב את משקלם ולהשתתף בפעילות פיזית ורק אח"כ להיוועץ בעניין הניתוח, במידה והבעיה עדיין קיימת ומפריעה.
לגניקומסטיה יתכנו 3 מצבים שונים הדורשים התייחסות מתאימה:

  • רקמת שד באזור הפטמה בלבד.
  • רקמת שד באזור הפטמה ושומן.
  • רקמת שד באזור הפטמה, שומן ועור עודף.

מצבים אלו מאובחנים ע"י הרופא בעת ההתייעצות עמו ומטופלים בהתאם.

ניתוח גניקומסטיה אינו מסובך ואורכו כשעה. בניתוח מבצעים חתך קטן באזור גבול הפטמה כשברוב המקרים נעלם, או לא נראה לאחר כ-6 חודשים. המטרה להחזיר את מראה החזה לשטוח וגברי וליצור אסתטיקה שמשפיעה לחיוב הרבה מעבר ליופי.