הקטנת חזה לפני אחרי

הקטנת חזה לפני אחרי

ד"ר פרידמן מתארח בתכנית בריאות 10 ומשוחח עם אפרת על ניתוח הקטנת חזה

אפרת – כל מה שרציתם לדעת על הקטנת שדיים ועיצוב שדיים. אז שוב בוקר טוב ד"ר נמרוד פרידמן.
ד"ר פרידמן – בוקר טוב אפרת.
אפרת – מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית ומנהל מרפאה פרטית לכירורגיה פלסטית בתל-אביב. לא מעט נשים רוצות להקטין את השדיים נכון?
ד"ר פרדימן – יש קבוצה לא קטנה של נשים. נכון שיש קצת שינוי מגמה, זאת אומרת אם אנחנו מתייחסים למספרים לפני עשרים שנה. מספר הנשים שרצו להקטין היה יותר גדול ממספר הנשים שרצו להגדיל. היום יש קצת שינוי במגמה. עניין של תרבות, עניין של אופנה. מספר הנשים שרוצות להקטין הוא יותר קטן אבל הוא עדיין קיים. יש הבדל באוכלוסיות, נשים שרוצות להקטין חזה הרבה פעמים הן באות עם בעיות בריאותיות כאלה ואחרות.
אפרת – בעיות שנובעות מהשד?
ד"ר פרידמן – בעיות שנובעות מהשד. החזה הגדול הוא משקל גדול, הוא גורם לכאבי גב, הוא עושה לחץ בכתפיים הוא משאיר שקעים של הרצועות של החזייה, הוא יכול לגרום לפטרת מתחת לשדיים בגלל שאין אוורור מספיק טוב שם, כך שהנשים האלו לא פעם באות בגלל בעיה רפואית אמיתית, שלא לדבר על המטרד מבחינה אסתטית. לפעמים חזה מאוד-מאוד גדול גורם למבוכה לא קטנה.
אפרת – בגלל הערות הסביבה.
ד"ר פרידמן – בגלל הסביבה, בוודאי.
אפרת – באיזה גילאים הן בדרך כלל מגיעות, הנשים?
ד"ר פרידמן – יש מספר קבוצות גיל, קבוצת הגיל הראשונה היא בסביבות גיל העשרים, ובמקרים חריגים אפילו פחות מזה. אצל נערות שהחזה גדל ופרץ להן בצורה קיצונית. הקבוצה השנייה הן נשים בסביבות גילאי ה- 40, נשים אחרי הריונות ולידות קצת עלו במשקל, חזה שהוא יותר גדול, אבל הן הרבה פעמים גם רוצות עיצוב של החזה מעבר להקטנה שלו.
אפרת – אחת השאלות שמטרידות נשים שעוברות ניתוחי חזה היא כמובן ההנקה, אחרי הקטנת שד אפשר להניק?
ד"ר פרידמן – בחלק מהמקרים לא ניתן להבטיח זאת מראש. מה שאני אומר תמיד לנשים שבאות אליי, קחי בחשבון שיכול להיות שלא תוכלי להניק.
אפרת – אי אפשר לדעת את זה מראש?
ד"ר פרידמן – אי אפשר לדעת את זה מראש, כאשר בשעה טובה ובמזל טוב יהיה לנו תינוק ונחבר אותו לאביזר אז נדע אם יצא חלב או לא. אי אפשר לדעת את זה מראש. ככל שהחזה הוא גדול יותר וההקטנה היא משמעותית יותר הסיכוי שהיא תוכל להניק הוא יותר קטן, אבל היו לי גם בזה הפתעות של נשים עם חזה ענק שסיפרו לי שהן הצליחו להניק.
אפרת – השד הוא רקמה שיש בה הרבה מאוד שומן. אז מה אתם בדיוק עושים בניתוח, שואבים שומן?
ד"ר פרידמן – לא רקמת השד היא שילוב של שומן ורקמת שד, מה שנעשה בניתוח זה שילוב של מספר דברים. אנחנו דברנו קודם בנושא של העיצוב. מה שצריך לעשות בשד זה קודם כל להקטין את הנפח. דבר שני, להרים אותו ודבר שלישי שהוא מלווה הרבה פעמים בחזה הגדול, זה גם לתקן את מראה הפטמה. הפטמה, אני מתכוון לפטמה פלוס העטרה. בנשים עם חזה גדול כמעט תמיד העטרה היא מאוד-מאוד רחבה וצריך להתאים אותה לגודל ולצורה החדשה של השד.
אפרת – כלומר יש פרופורציה בין גודל השד לבין גודל הפטמה?
ד"ר פרידמן – כמובן, כמובן.
אפרת – בוא נראה קצת דוגמאות.
ד"ר פרידמן – בשמחה.
אפרת – בבקשה.
ד"ר פרידמן (מסביר על הדוגמאות) – בחורה צעירה שאנחנו רואים אותה לפני הניתוח ואחרי הניתוח אישה, נערה בת 22, תארו לעצמכם את עוגמת הנפש שחזה כזה גורם לה ואת השמחה שלה לאחר מכן. נוכל לראות את התמונה השנייה, אתם רואים את ההבדל. קחו, לשם השוואה, את מיקום המרפק, השד קודם היה בגובה המרפק ואיפה הוא ממוקם עכשיו?
אפרת – יש פה כמה דברים. יש פה באמת גם הקטנה וגם פה יש הרמה?
ד"ר פרידמן – כמובן. הקטנה, הרמה, עיצוב מחדש של הפטמה..
אפרת – אין פה שתל, אבל, בתוך השד המוקטן.
ד"ר פרידמן – כמובן שלא, כמובן שלא. אנחנו הקטנו נפח, אנחנו לא רוצים להוסיף נפח.
אפרת – זו מחמאה אגב, הוא נראה יפה השד, אז חשבתי שיש בפנים שתל או משהו שמעצב אותו.
ד"ר פרידמן – לא אין בו שתל. בואי ננסה לחשבו כמה זה משפר את איכות החיים של אותה בחורה, מבחינת בגדים, ללכת ים, להסתובב, משהו אחרי לגמרי.
אפרת – ביטחון עצמי, אינטימיות.
ד"ר פרידמן – בוודאי.
אפרת – הרבה מאוד דברים. עכשיו אמרת מקודם שזו בעצם בעיה בריאותית של כאבי גב, כאבי כתפיים.. אז יש אולי דרך לקבל את הניתוח הזה דרך קופת חולים?
ד"ר פרידמן – בהחלט כן. בחלק מהמקרים קופת חולים או חברות הביטוח מאשרות את הניתוח, הן דיי מערימות קשיים משום שהן דורשות לצורך האישור שהגב יהיה מכופף ברמה מסוימת והטענה שלי כנגד העניין הזה, ברור שהאישה תהיה שם, אבל למה לחכות? זאת אומרת אישה בת עשרים עם חזה מאוד-מאוד גדול, אז אולי הגב שלה עדיין לא מכופף, למה אנחנו צריכים לחכות איתה לגיל 35, 40 שהגב שלה יהיה מכופף ואז לקבל את האישור.
אפרת – כלומר, זה ממש יכול להגיע לנזק בריאותי אמיתי ולא רק לכאב?
ד"ר פרידמן – כן. כאב גב, כפי שאת יודעת, כל כאב מקורו בנזק, הוא ביטוי של נזק.
אפרת – אותי סתם.. כמו שסוחבים משהו כבד, אבל באמת כשעושים את כל יום זה נשמע לי..
ד"ר פרידמן – נכון.
אפרת – אז כמה זמן אורך ניתוח כזה?
ד"ר פרידמן – ניתוח כזה נמשך בסביבות שעתיים וחצי, שלוש וחצי שעות. הטכניקה היותר חדשה לעשות את הניתוח הזה, הטכניקה שבה אני משתמש, יש חתך שהוא סביב הפטמה וכלפי מטה בלבד. אין חתך רוחבי מתחת לשד שזו השיטה הישנה יותר, שזה חתך שהוא מהווה בעיה משום שרואים אותו במחשוף והוא מציץ לתוך בית השחי, כך שהיום ניתן להימנע מהחתך הזה והתוצאות כפי שראיתם, מאוד יפות.
אפרת – סביב הפטמה וקו שיורד מתחת לפטמה?
ד"ר פרידמן – בדיוק.
אפרת – וזה גם.. אבל נשארת צלקת מסוימת?
ד"ר פרידמן – החתך סביב הפטמה זה חתך שמחלים בצורה מדהימה, בגלל הבדלי הצבע בין העטרה לבין העור, זה חתך שאחרי שחולפת תקופת ההחלמה, כמעט ולא רואים אותו. גם החתך האורכי, ברוב המקרים, אם אנחנו מסתכלים לאורך זמן, אחרי שנה שנתיים, קשה לראות אותו. רואים איזה שהוא פס לבן דקיק, רוב הנשים זה לא מפריע להן. יש כמובן נשים שאצלן יש בעיות החלמה. נשים שיש להן נטייה לעשות צלקות שהן יותר משמעותיות, ואז רואים את הצלקת יותר.
אפרת – או-קי, אז אנחנו נצא עכשיו לפרסומות ואחר כך נחזור לעניין ההחלמה, כי יש לי כמה שאלות על ההחלמה מניתוחי הקטנת חזה.
ד"ר פרידמן – או-קי.
אפרת – בוא באמת נדבר על החלמה, כמה זמן? תוך כמה זמן אפשר לצאת מהבית? תוך כמה זמן אפשר לקנות חזיית תחרה כמו שצריך?
ד"ר פרידמן – אז מבחינה של כאבים, ניתוח שלא מאוד כואב. הרבה בנות אומרות שהגדלת חזה כואבת להן יותר, יש נשים שאפילו לקחו אקמול לאחר ניתוח, כך שיש קצת אי נוחות, יש קצת כאבים, לא משהו שהוא סוף העולם. חופשת מחלה – מספר ימים. אני מציע לנשים ללכת עם התחושות שלהן, יש כאלו שאחרי יומיים חזרו לעבודה ויש כאלו שרוצות כמה ימים נוספים, אין איזה משהו שדורש ממנה מנוחה מיוחדת, היא קמה מהמיטה ביום הניתוח ואין שום צורך לשכיבה ורביצה במיטה. הצלקות נראות יותר בולטות בתקופה הראשונה והן הולכות ומטשטשות להן עם הזמן. מהבחינה של מתי אנחנו יכולות להשוויץ במראה שלנו? תהליך העיצוב של השד, עד שהוא מקבל את הצורה שלו, לוקח מספר שבועות. אני מציע להן להיות עם חזייה מיוחדת, חזיית ספורט, לתקופה של כחודש ימים ואחרי זה מה שבא לה.
אפרת – חייבים חזייה? הרי הקטנתם את השד והרמתם אותו, אז הוא כבר לא.. אולי לא חייב חזייה בכלל?
ד"ר פרידמן – אולי כן. שד שעבר הקטנה הוא אף פעם לא יהיה כמו שד קטן מראש. קודם כל, אנחנו בדרך כלל לא מקטינים לאותן רמות, משום שבחלק לא מבוטל מהמקרים, והדוגמה שראינו בתמונות היא לאו דווקא לא דוגמא מאפיינת, בחלק של לא מעט מהמקרים נשים עם חזה גדול הן גם קצת מלאות, כך שלבוא ולעשות להן חזה מאוד-מאוד קטן, יצור דיסהרמוניה בגוף. לא יראו חזה, יראו פתאום בטן, אז אנחנו צריכים לשמור על הפרופורציה של הגוף. ניתן ליצור חזה מאוד-מאוד קטן, רק שהוא לא יהיה יפה אז, אין לזה שום סיבה. חזייה טובה שומרת על התוצאה לאורך זמן, כך שלא צריכים להיות בזה אדוקים וקתוליים, אפשר מידי פעם להיות בלי חזייה, היא רוצה להיות מהממת להיות עם איזה שמלת ערב מאוד יפה, אין שום בעיה עם זה, אבל לא להפוך את זה לרוטינה.
אפרת – כלומר, באופן מפתיע כוח המשיכה עובד גם על שד לאחר הקטנה.
ד"ר פרידמן – אופציה שנייה, זה לעבור לתכנית החלל ולחיות שם. זה משמר את השד. זו בהחלט אפשרות.
אפרת – זה גם משמר את עור הפנים, אנחנו בכלל ניראה יותר צעירים, אם נחיה עם גרביטציה שקטנה..
ד"ר פרידמן – רק נישאר בלי עצמות. כן.
אפרת – מה? כן, בלי עצמות לגמרי. או-קי הסיבוכים של הניתוח בטוח קיימים.
ד"ר פרידמן – כמו בכל פעולה ובכל ניתוח, הסיבוכים קורים בעיקר בנשים מעשנות, הסיגריות ועם כל הדברים הנפלאים שזה עושה לנו לגוף, יש בו גם חומרים שמכווצים כלי דם, פחות דם מגיע לאזור של הניתוח, ואז יותר סיכוי לזיהום, פתיחה של תפרים, ואפילו מצב של נמק של עור או נמק של פטמה – שזה אירוע שהוא דיי קטסטרופלי..
אפרת – זה קשר חד-חד ערכי עם עישון?
ד"ר פרידמן – חד משמעית – הסיכוי שהסיבוכים האלו יקרו אצל נשים שהן לא מעשנות הוא קטן מאוד, הוא לא אפס, אבל הוא קטן מאוד.
אפרת –מה תעשה? אישה מעשנת לא תנתח?
ד"ר פרידמן – אישה מעשנת – אני אומר לה שבועיים לפני, שבועיים אחרי, לא לעשן. עכשיו, היא כמובן יכולה לעבוד עליי, אבל היא עובדת על עצמה, היא לא עובדת עליי.
אפרת – כלומר, זה מגדיל את שכיחות הסיבוכים משמעותית.
ד"ר פרידמן – חד משמעי.
אפרת – יש הבדל מבחינתך אם עושים את הניתוח בקיץ או בחורף, מבחינת החלמה מבחינת התמודדות..
ד"ר פרידמן – באופן מוחלט לא, זה קשור בנוחות של האישה. יש נשים שחשוב להן להיות בים כמה שיותר מהר, אז אולי הקיץ לא טוב להן, יש נשים שבדיוק הפוך.. מבחינת הניתוח, "פר-סה" אין שום בעיה, גם כאן וגם כאן.
אפרת – נשים מרוצות אחרי ניתוח הקטנת חזה, או שהן פנטזו על שד מושלם וזה משהו שאי אפשר להגיע אליו?
ד"ר פרידמן – אני חושב שזה קשור לדברים שדיברנו עליהם בעבר וזה נושא של תיאום ציפיות. אישה שבאה והרופא דאג שהציפיות שלה יהיו ריאליות, היא תצא.. אם כמובן הניתוח יבוצע כמו שצריך, היא תצא ברוב המקרים מאוד-מאוד מאושרת. צריך לזכור שפה אנחנו לא מדברים על שינוי שהוא שינוי אסתטי. הרבה פעמים הנשים האלו יש להן איזושהי בעיה נוספת, דיברנו על כאבי הגב, דיברנו על הפטרת, הן מקבלות שיפור מאוד משמעותי. דרך אגב, היו עבודות שהראו שיש שינוי בנפח הריאות, השד הכבד שלוחץ על בית החזה מקטין את נפח הריאות. יש שיפור בנפח הריאות לאחר הניתוח.
אפרת – מדהים.
ד"ר פרידמן – כן בהחלט.