העלמת ורידים

העלמת ורידים

אפרת אנזל - ערוץ 10 - משוחחת עם ד"ר ארנון קורן על העלמת ורידים

אפרת אנזל – הנה נושא שרק מהעלאתו מתחילות לכאוב לי הרגליים – ורידים. הקיץ הגיעה שעתם היפה של החצאיות והמכנסיים הקצרים, אבל את יודעת ששוב לא תרשי לעצמך לחשוף את רגלייך בציבור כי הורידים הבולטים שנוספו עם השנים הם לא המחזה הכי מלבב שיש, אז למה לא לפתור את הבעיה, שנייה לפני הקיץ, בואו נדבר על בעיית הורידים. בוקר טוב ד"ר ארנון קורן כירורג כלי דם ב"מדיקל סנטר הרצלייה" ובמרכז הרפואי בר"ג.
קודם כל נחדד על מה אנחנו מדברים, על אלו ורידים ברגליים אנחנו מדברים, כי בעצם יש כמה סוגים.
ד"ר ארנון – אנחנו מדברים על ורידים ברגליים שמהווים בעיה, כי ורידים הם חלק מהאנטומיה של גופינו. הורידים הבולטים או הנימים אשר מהווים בעיה, כי הם התנפחו שלא כדרך הטבע, הנימים הם תוצאה אסתטית לא יפה כתוצאה מהשינויים ההורמונאליים שהאישה עוברת במהלך חייה, זאת הופעת הוסת הראשונה, אלו גלולות שהיא נוטלת, זה הריונות וגם הפסקת המחזור גם היא גורמת להופעה של נימים, אלו שינויים הורמונאליים. הורידים הבולטים, הם ורידים שלמעשה התנפחו כתוצאה מאיזשהו נזק פנימי שקרה ברגל. הנזק נוצר במערכת של מסתמים שהיא דואגת שהדם בדרך כלל יזרום בכיוון אחד שזה מכף הרגל כלפי הלב וברגע שיש לנו איזה שהוא נזק במסתמים, התופעה הולכת ומתקדמת עם הזמן, הורידים מקבלים זרימה של דם בלחץ מוגבר, בלתי רגיל, ועם הזמן הורידים הולכים ומתרחבים. ההרחבה הזאת עם השנים ועם ההזנחה יכולה לגרום לבעיות רפואיות ולא רק לבעיות אסתטיות.
אפרת – אמרת נשים, זו תופעה ייחודית לנשים, או שגם גברים סובלים מזה?
ד"ר ארנון – התופעה היא בשכיחות מאוד גבוהה גם בנשים וגם בגברים. הגורם הוא כמובן שונה. הנשים בדרך כלל סובלות מבעיות בורידים כתוצאה מהריונות. ככל שמספר ההריונות יגדל, כך הסיכוי לורידים בולטים יגדל גם הוא. התוצאה של לחץ החלק האחורי של הרחם על הוריד של הגוף גורם לדם ברגליים שהוא לא יוכל לטפס ולחזור לכיוון הלב, והדבר גורם לזרימה של דם בכיוון ההפוך כלפי מטה ואז יתפתחו בזמן ההיריון הורידים.
אפרת – מה שמשפיע בהיריון, זה לא ההורמונים, אלא מה – המשקל העודף?
ד"ר ארנון – בזמן ההיריון יש לנו גם את השינויים ההורמונאליים שהם קשורים לנימים, אבל הורידים הבולטים מופיעים גם בעקבות ההריונות בגלל זרימת דם הפוכה שעוצרת וזאת בגלל תנועה לא נכונה במסתמים של הורידים.
אפרת – זה מצב קיצוני מה שאנחנו רואים כאן (אפרת מראה דגם של רגל עם ורידים בולטים מאוד).
ד"ר ארנון – יש לנו דוגמה של רגל עם בעיות ורידים שמתחילות מנימים. אולי אם נקרב את המצלמה נוכל לראות אותם ובעיה של ורידים יותר גדולה – הורידים הבולטים, כאשר בחלק הפנימי של הרגל זורם לאורך כל הרגל, אצל כל אחד מאיתנו, וריד שנקרא וריד הספלה. בחלק האחורי נמצאת הספלה הקטנה ובחלק הפנימי הספלה הגדולה, אלו הורידים הראשיים שבדרך כלל נפגעים כתוצאה מהריונות. אני חוזר לשאלה קודמת אצל הגברים, בדרך כלל חבלות בילדות, נפילה מאופניים, מעץ, חבלות בצבא, אחרי מספר שנים גורמות להופעה של ורידים מורחבים גם אצל הגברים.
אפרת – יש איזו שהיא דעה אני לא יודעת אם זאת סתם שמועה – כשיושבים רגל על רגל זה גורם להחמרת ורידים.
ד"ר ארנון – ממש לא נכון, הורידים אינם מושפעים מישיבה של אישה רגל על רגל. בכל מקרה הדברים שגורמים לורידים האלו זה בדרך כלל – ההריונות הקודמים או החבלות של העבר. יש לנו היום אמצעי מאוד, מאוד נוח שאנחנו יכולים לזהות את זה וגם לטפל.
אפרת – אני רוצה, מה שחשוב לי לשאול יש בעיה של ורידים עמוקים ברגליים, מה שנקרא סכנה לקרישי.. סכנה לטרומבוזות, זה לא מה שאנחנו מדברים עכשיו נכון?
ד"ר ארנון – אנחנו מדברים כרגע על מערכת הורידים השטחית, מערכת הורידים העמוקה או הסיבוך הידוע שנקרא פקקת ורידים עמוקה. אלו מערכות ורידים שקשורות למערכת הורידים השטחית, אבל זה למעשה אוסף אחר של מחלות ובעיות אחרות. ניתן למצוא איזה שהוא קשר ביניהם, אבל היום אנחנו מדברים על בעיות הורידים שאנחנו רואים אותן בעין – הורידים הבולטים או הנימים הבולטים.
אפרת – כן, אבל אמרת שזו לא רק בעיה אסתטית, אלא גם בעיה בריאותית, איזה בעיה בריאותית יש בזה?
ד"ר ארנון – ככל שאנחנו לא נטפל תקופה יותר ארוכה, בורידים, אנחנו יכולים לקבל תנועה של דם כלפי החלק התחתון, כפי שכבר ציינתי, התנועה של הדם פוגעת למשך הזמן בעור של הרגל בחלקו הפנימי של הרגל, הלחץ הפנימי המוגבר גורם לגרד. הנשים מתחילות להתלונן על גרד ברגליים, הן מתלוננות שבמשך היום, לקראת הערב, הרגל מתנפחת להן. הרגל כבדה ובהמשך אנחנו רואים שמופיעים גם כתמים בחלק התחתון של הרגל וגם פצעים ורידיים שהם גם פצעים בגלל מערכת הורידים. זה לא פצע ששייך לשום מחלה אחרת, אלא באופן ידוע וברור ישנם פצעים שהריפוי שלהם נמשך תקופה מאוד ארוכה. למשל, אנחנו יכולים לראות בתמונה את השינויים בעור עם הגרד. אישה שמועמדת לניתוח, פה מסומנים הורידים לקראת הניתוח. אנחנו מיד נדבר על אפשרויות הטיפול. וכאשר אנחנו לא מטפלים בורידים האלו, אנחנו יכולים לראות את הסיבוכים המאוחרים. בדרך כלל נשים מקדימות לטפל כי החלק האסתטי מאוד חשוב להן. הגברים שמגיעים, תמיד מגיעים עם רגל הרבה יותר קשה. מהסיבה הפשוטה שזה פחות מפריע להם ומהסיבה הנוספת שהם פחדנים.
אפרת – שהם פחדנים?
ד"ר ארנון – כן, יותר מפחדים מהניתוחים.
אפרת – גבר אמר את זה. אני שמחה. בואו נדבר על האופציות הטיפוליות מה אפשר לעשות?
ד"ר ארנון – הדבר הראשון שאנחנו חייבים לדעת מה הבעיה וזה לזהות את הגורם, היכן נמצאת הבעיה ולאחר מכן נוכל לדעת איך לטפל. יש לנו מכשיר שנקרא דופלקס אולטרה סאונד זה מכשיר שלמעשה חייב להיות אצל כל רופא שמטפל בורידים. באמצעות המכשיר אני מזהה גם את הוריד הבולט. גם מה גורם לווריד הבולט, גם את הזרימה הפנימית הלא נכונה ועל ידי כך אני יכול לעשות את ההבחנה.
אפרת – זה אולטרה סאונה, זה לא כואב בכלל.
ד"ר ארנון – זה מכשיר אולטרה סאונד לכל דבר כולל בדיקת דופלר שהיא בודקת את זרימת הדם ואת כיוון הזרימה. ברגע שאבחנתי את הבעיה הדרך הבאה היא להציע לפציינט או לפציינטית את הטיפול. עומד היום לרשותנו טיפול חדשני מאוד שלמעשה משחרר את החולה מאשפוז. זה טיפול שנקרא לייזר תוך ורידי בו אני משתמש בסיב אופטי שאני מחדיר אותו לתוך הרגל. אני מחדיר מהחלק התחתון של הרגל דרך חור קטן של מחט את הסיב עד למעלה הרגל, עד לאזור המפשעה. הסיב נמצא בתוך הרגל, בהרדמה מקומית בלבד, אני מרדים את המהלך של הסיב וכאשר זה רדום. את הצד השני של הסיב אני מחבר למכשיר לייזר, עצם הפעולה הזו משיכת הסיב החוצה תוך כדי הוצאת הסיב בתוך הוריד, למעשה אנחנו הפעלנו אנרגיה תרמית מאוד חמה וסגרנו את כל הוריד. אני מטייל עם זה כשהאולטרה סאונד משמש לי כעיניים בתוך הורידים הגדולים, ובצורה זו אני יכול לסגור אותם, כאשר אני לא חתכתי את הרגל, לא צריך לתפור, אלא רק צריכים דבר אחד – לחדור עם מחט לתוך הוריד.
אפרת – אבל, אנחנו לא צריכים את הוריד הזה?
ד"ר ארנון – הורידים הבולטים, כמו שאמרנו, אלו ורידים שכבר לא יכולים לעשות לנו שום טובה, אלא רק צרות. כך שאלו ורידים שאנחנו יכולים לטפל בהם. בעבר היינו מוציאים וחותכים, עושים חתך במפשעה. היום אנחנו לא צריכים, אנחנו יכולים רק על ידי דקירה של מחט לחדור לתוך הרגל, כמו בצנתור לב. פעם לכל בעיית לב היו חותכים את בית החזה, היום זה רק דרך צנתור המפשעה. היום טיפולי הורידים נעשים הכל תחת האולטרה סאונד באמצעות סיבים שחודרים ומטיילים בתוך הורידים וסוגרים את הורידים בדרך אלגנטית ויפה, שהיא גם משחררת את החולה לשחרור מיידי הביתה.
אפרת – מיידי לא צריך להישאר בבית החולים?
ד"ר ארנון – אחרי 10 דקות, כוס תה וביסקוויט הוא הולך הביתה.
אפרת – לא צריך תחבושות אלסטיות שבוע אחר כך?
ד"ר ארנון – גרב אלסטית למספר ימים והוא חוזר מיידית גם לעבודה, והיפה הוא שגם אנשים מבוגרים יכולים לעבור את הטיפול הזה, כי יש לנו הרדמה מקומית ולא כללית והגבר המבוגר ביותר, אני חייב לציין, שניתחתי היה בן 97. כל זאת בגלל פצע ורידי שלא התרפא בטיפולים השמרניים.
אפרת – או.קי תודה רבה לך וזה הזמן לעשות את זה, מכיוון שגרב אלסטית באוגוסט זה לא כל כך סימפטי, תודה רבה.
ד"ר ארנון – תודה רבה.