טיפול באקנה

טיפול באקנה

מחלת האקנה, הנפוצה בעיקר בגיל שבו המראה החיצוני שלנו מהווה את אחת הסוגיות שמעסיקות אותנו יותר מכל דבר אחר, היא מחלת עור דלקתית שנוטה להתפתח באזורים עשירים בבלוטות חלב ובזקיקי שיער, וזו הסיבה שלצערם של מתבגרים רבים, האקנה בולטת מאוד על פניהם הצעירים.

הסיבה הנפוצה ביותר להופעת המחלה היא חוסר באיזון הורמונאלי שכמובן מאפיין את גיל ההתבגרות – לא ניתן לעצור את האקנה, אבל אפשר בהחלט למנוע מהאקנה להסתבך, בעיקר על ידי שמירה על תזונה מתאימה ועל היגיינה של העור.

כדי להצליח בטיפול באקנה, לפני שחלילה דברים מתחילים להסתבך ולצאת משליטה, כדאי להתייעץ עם רופא עור ולקבל ממנו מרשם כולל לטיפול באקנה – תפריט תזונתי מפורט, המלצות לתכשירים לניקוי העור ולמשחות טיפוליות והוראות מדויקות כיצד לשמור על ההיגיינה של העור. לפעמים ניתן לעזור לעור באמצעות שילוב של טיפולים קונבנציונאליים עם טיפולים אלטרנטיביים כגון: הומיאופתיה או דיקור סיני, אשר יעודדו את העור להחלים מהר יותר.

אמנם באינטרנט תוכלו לקרוא המלצות רבות לשינויים תזונתיים, תרופות סבתא ועוד רעיונות לטיפול בעור עם אקנה, אבל לא כל ההמלצות הן המלצות מפי יודעי דבר, לכן עליכם ללכת לרופא עור ולהיוועץ עמו בנוגע לטיפול באקנה ולא לנסות טיפים, משחות וטיפולים שונים שאין לכם ערובה להצלחתם והם אפילו יכולים לגרום ליותר נזקים מאשר לתועלת.

מה עושים כאשר האקנה מחריפה?

כאשר האקנה מחריפה – כלומר ישנם הרבה מאוד פצעים אדומים, מוגלתיים וישנן אפילו ציסטות עמוקות בעור שיכולות לגרום לצלקות לכל החיים – הטיפול היעיל ביותר כיום הוא טיפול משולב של כדורי רואקוטאן ואור כחול.

הטיפול באמצעות כדורי רואקוטאן

הטיפול באמצעות כדורי רואקוטאן נחשב לטיפול חזק ויעיל מאוד למקרה אקנה קשים ובינוניים. החיסרון היחידי של הטיפול הוא הכמות הגדולה יחסית של בעיות ותופעות לוואי המתלוות לשימוש בכדורים אלו. הטיפול יכול לגרום ליובש חזק בפנים ובשפתיים. כמו כן, אתם תצטרכו לעבור באופן קבוע בדיקות דם, בדיקות תפקודי כבד, בדיקות שומנים בדם וכדומה. ייאסר עליכם לעשות ספורט ותצטרכו להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש. נשים בהיריון אינן יכולות לקחת כדורי רואקוטאן, גם לא חודש לאחר תום ההיריון.

כדי להפחית חלק מתופעות הלוואי נהוג כיום להוריד את מינון הכדורים ולהאריך את תקופת הטיפול לתקופה ארוכה הרבה יותר. הבעיה החמורה מכולם בשימוש בכדורי רואקוטאן היא שלמרות יעילות הטיפול, כדורי הרואקוטאן יכולים לגרום להחמרה בפצעים. לכן השילוב בין כדורי הרואקוטאן לבין טיפולים באור כחול נחשב לשילוב היעיל ביותר.

טיפול באור כחול באקנה (טיפול פוטותרפי)

השילוב של טיפול באור כחול עם הטיפול בכדורי רואקוטאן נחשב לשילוב אשר מצליח להפחית לחלוטין את הסיכויים להחרפה באקנה. הטיפול גם מפחית את תופעות הלוואי של העור וגם יכול לגרום לתוצאות חיוביות במהירות גדולה יותר. השימוש בקרני אור (טיפול פוטותרפי), ממקד את קרן האור, באורך גל ספציפי, על השטח שזקוק לטיפול. חשיפת העור הנגוע לקרן מחסלת את חיידקי האקנה ומזרזת את ריפוי העור. ישנם מחקרים המראים הטבה במצב העור כבר לאחר 3 טיפולים. השימוש באור נחשב לשימוש בטוח לחלוטין שאינו גורם לכוויות, לכתמים או לתופעות לוואי אחרות.

לפני שאתם מזדרזים לחפש מרפאות שמטפלות באור כחול באקנה, עליכם כמובן, לוודא שהטיפול נעשה על ידי רופא עור מומחה ושאכן זהו הטיפול היעיל ביותר בעבורכם.