העלמת קמטים

העלמת קמטים

קמטים הם תופעה טבעית המתרחשת ברמות שונות אצל גברים ונשים בעקבות תהליכי הזדקנות של העור והרקמות. מדובר בתופעה שמשפיעה מהותית על מראה הפנים ויוצרת לא אחת מראה כללי זקן ועייף. הקמטים נוצרים מסיבות שונות ולא ניתן למנוע את התופעה לחלוטין באמצעות אורח חיים כזה או אחר או בעזרת פעולות טבעיות. טיפולי העלמת קמטים כיום, מציעים מגוון אפשרויות טובות ויעילות לטיפול בבעיה. לעיתים, טיפולים אלו מהווים את הדרך היחידה למנוע את נזקי הזמן ובכוחם אף להחזיר את השעון לאחור.

סוגי קמטים והסיבות להיווצרותם

  • קמטי הבעה: אלו אותם קמטים וקווים שנוצרים סביב אזורים בעלי רמת תנועתיות גבוהה בהתאם להבעת רגשות וויזואלית בפנים – קמטי הבעה סביב העיניים, קמטי צחוק וחיוך, קמטי הבעה במצח וכדומה.
  • קמטים מפושטים: אלו קמטים גדולים יותר שמופיעים על כל הפנים, ללא קשר לתנועות הבעה.

הסיבות להיווצרות קמטים הן בעיקר אובדן אלסטיות של העור, אובדן שומן באזורים מסוימים בפנים, העור שהופך שקוף ונרפה יותר ולכן ניתן לראות תחתיו רקמות שונות וכלי דם וכן עקב ייצור מופחת של חומרים ותאים חשובים כגון קולגן ואלסטין. תהליך ההתקמטות הוא תהליך שנמשך שנים בעוד הוא יכול להיות מואץ בעקבות חשיפה מוגברת ולא מוגנת לשמש. גם עישון, אשר פוגע בזרימת הדם לרקמות עור הפנים, מהווה גורם מאיץ לקמטים.

שיטות להעלמת קמטים

הרפואה האסתטית כיום ובפרט עולם הניתוחים הפלסטיים מציעים לאנשים מבוגרים הסובלים מקמטים ומעוניינים לעשות משהו בנידון מגוון שיטות להעלמת הקמטים – החל מניתוחים פולשניים עם תוצאות ארוכות טווח ועד לטיפולים אסתטיים לא ניתוחיים ולא פולשניים שמספקים תוצאות טובות לפרקי זמן מוגבלים. הבחירה בשיטת העלמת הקמטים תתקבל בהתאם למצב הספציפי של כל חולה, לאחר התייעצות עם רופא פלסטי מקצועי, במסגרת שיקולי תקציב, מהירות התוצאות הרצויות ועוד. חשוב להבין כי בין אם מדובר בהליך ניתוחי או בהליך קוסמטי בלבד, התשובה להעלמת קמטים היא על ידי הליך רפואי כלשהו. אין בפועל דרך ממשית להעלים קמטים באמצעות קרמים בלבד, באמצעות תזונה מסוימת או בכל דרך חיצונית אחרת. להלן השיטות:

מתיחת פנים

העלמת קמטים בצורה אפקטיבית ולפרק הזמן הארוך ביותר. מדובר על ניתוח פלסטי בו מסירים עודפי עור ורקמות מהפנים, מותחים את העור כך שלא יהיו קמטים ומקבעים את המצב כך שהפנים מקבלים מראה צעיר וחלק. ניתן כיום לספק תוצאות במראה טבעי מאוד כאשר יש מגוון שיטות של מתיחת פנים – החל בחיתוכים גדולים ונסתרים ועד מתיחה אנדוסקופית. כמו כן ניתן לבצע את ההליך על כל הפנים או על אזורים ספציפיים בלבד כמו הצוואר.

הזרקות בוטוקס

השיטה הנפוצה מספקת פיתרון זמני של כחצי שנה. מנתח פלסטי מזריק זריקות זעירות של הרעלן בוטולינום טוקסין על שרירי ההבעה בפנים ובכך גורם להם להימתח באופן קבוע. הטיפול מעלים קמטי הבעה בצורה יעילה ואיכותית וכן התוצאות וההליך עצמו מהירים מאוד.

מילוי קמטים

מהות הטיפול היא העלמת קמטים באמצעות הזרקת חומרים שלמעשה ממלאים את הקמטים ומחזירים לעור את המראה התפוח, החלק והרענן שלו משנות הצעירות. ניתן ליישם טיפולי מילוי קמטים באמצעות חומרי מילוי קבועים כגון סיליקון או בחומרים ביולוגיים וטבעיים שנספגים בגוף לאחר כמה חודשים לכן ויש לחזור על הטיפול לשימור התוצאות. חומרים זמניים נפוצים הם נגזרות של חומצה היאלורנית או הזרקות של שומן מגוף המטופלים עצמם.

העלמת קמטים בלייזר

בעזרת לייזר מיוחד וממוקד מבצעים מעין פילינג מדויק ואיכותי מאוד של שכבות העור המת, משאירים את שכבות תאי העור החיים והבריאים ובכך מתקבל מראה צעיר ומתוח יותר.