טיפול בקמטים

טיפול בקמטים

תהליכי ההזדקנות הטבעיים, חשיפה לשמש, קור ויובש קיצוניים, עישון, גנטיקה והורמונים - זוהי רק חלק מרשימת הגורמים המשפיעים על בריאות העור ויוצרים קמטים. למזלנו, עולם האסתטיקה המפותח מציע לנו מגוון פתרונות יעילים לטיפול בקמטים.

גורמים חיצוניים כמו גם פנימיים רבים משפיעים על מראה העור שלנו וגורמים להופעתם של קמטים. לרוב אלו קמטים קטנים המתחילים כקמטי הבעה עדינים ועם השנים, מתפתחים לקמטים גדולים ועמוקים. קמטים, היא תופעה חוצת אוכלוסיה וכולנו נחווה אותה, גם מי מאיתנו שלא מעשן ומקפיד לשמור על עורו במגוון אמצעים. תחום הטיפול המתקדם בקמטים מציע לנו שלל פתרונות בתחום – החל מקרמים ומוצרים קוסמטיים למניעה ולשיפור מצבים התחלתיים של קמטים ועד לניתוחים פלסטיים מורכבים להעלמת קמטים.

טיפולים קוסמטיים בסיסיים

קמטים התחלתיים מאוד או ביטויים לפגיעה ראשונית בבריאות העור השטחי, ניתנים לטיפול על ידי פתרונות מתונים כפי שמוצעים לנו מעולם הקוסמטיקה. אלו כוללים שימוש בקרמים מזינים וייעודיים למניעה או להעלמת קמטים. הקרמים הקוסמטיים מכילים חומרים טבעיים ולא טבעיים מגוונים, חומרים פעילים וחומרי הזנה אשר מיועדים להעשיר את העור ברכיבים החיוניים לו אשר תורמים לבריאותו. בפועל, האפקטיביות של החומרים הללו מוטלת בספק ובכל מקרה, אין בכוחה להעלים קמטים באופן ממשי. לעיתים, שימוש בקרמים יכול אומנם לשפר את המצב השטחי של העור, להעניק לו לחות ועוד, אך כאמור, לא למנוע קמטים באופן מלא ויעיל כמו שהליך רפואי אסתטי יכול לספק. אחד מטיפולי הקמטים הנפוצים בתחום הקוסמטי הוא הפילינג הכימי העמוק, שמסיר שכבות של עור מת וזקן.

מתיחת פנים

מתיחת פנים היא שיטה ותיקה מאוד לטיפול בקמטים הכוללת הליך ניתוחי להעלמת קמטים ולהשגת מראה עור מתוח וחלק משמעותית ממצבו קודם ההליך. טיפול זה מיועד בעיקר למצבים בהם הקמטים כבר גדולים ועמוקים או כאשר המטופל מבקש לטפל בכל חלקי הפנים שלו. הניתוח כולל הרדמה מקומית או מלאה, בהתאם לגודל האזור המטופל וכן ביצוע חתכים ייעודיים שלאחריהם המנתח מסיר את העור העודף כמו גם רקמות נוספות כרקמות שומן ורקמת חיבור. ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע באופן מלא על כל הפנים או לטפל בקמטים נקודתיים באזור מסוים כמו המצח, חלק הפנים התחתון ועוד. הניתוח מצריך תקופת התאוששות והחלמה ארוכה יותר מהליכים אחרים וגם רמת הכאבים ואי הנוחות גבוהה יותר. תוצאות הניתוח נחשבות לטובות, יעילות מאוד וכאלו שנשמרות לאורך שנים.

טיפולי בוטוקס

טיפולי הבוטוקס הם טיפולים נפוצים ואהובים מאוד בכל רחבי העולם. מנתח פלסטי מיומן מזריק כמויות זעירות של חומר בשם בוטוליניום טוקסין (BOTOX או חומרים דומים בשם מסחרי אחר) המשפיע על פעילות שרירי הפנים ובכך מספק עור מתוח וללא קמטים. טיפולים אלו מיועדים בעיקר לטיפול בקמטי הבעה בצידי הפה, מסביב לעיניים, בין הגבות ובמצח.

הזרקת חומרי מילוי

אלו הם טיפולים מוכרים אך מעט פחות וותיקים מהזרקות הבוטוקס. הזרקת חומרי מילוי מהווה טיפול יעיל במיוחד הן עבור קמטי הבעה והן עבור קמטים כלליים הנגרמים למשל מאובדן רקמות ושמן תת-עורי. לרוב, מיועדים הטיפולים הללו בעיקר לקמטים קלים עד בינוניים. במהלך הטיפול מזריקים באזורים נקודתיים חומרי מילוי שממלאים את הקפלים בעור ומעניקים לעור הפנים מראה תפוח, בריא וצעיר. ברפואה האסתטית משתמשים בטיפול בחומרי מילוי זמניים (בעיקר חומצה היאלורונית שחיונית לבריאות העור וייצורה העצמי פוחת משמעותית עם הגיל), או בחומרי מילוי קבועים (סיליקון נוזלי או שומן עצמי של המטופלים). החומרים הזמניים נספגים בגוף לאחר כמה חודשים ולכן יש לחזור על ההליך כדי לשמר את התוצאות לאורך זמן.

טיפול בקמטים בעזרת לייזר

בשנים האחרונות טיפול הלייזר להעלמת קמטים התפתח משמעותית. טיפול זה כולל שימוש בלייזרים ייחודיים וייעודיים אשר מסירים שכבות של עור פגום וזקן ומותירים רק את השכבות הבריאות. הטיפול נחשב ליעיל ביותר עבור מצבים קלים ובינוניים של קמטים וביצועו מהיר מאוד. הטיפול נקרא גם מתיחת פנים בלייזר, למרות שהוא דומה יותר לפילינג כימי.

מזותרפיה

מזותרפיה הוא טיפול שהומצא כבר בשנות החמישים של המאה הקודמת וכיום, התפתח מאוד. הטיפול משלב מרכיבים של טיפולי ההזרקה שצוינו וניתן לבצעו יחד עם הליכי טיפול בקמטים אחרים. במהלך הטיפול מזריקים תרכובות הכוללות חומרים שונים בריכוזים מזעריים, בעיקר חומצה היאלורונית לצד קולגן, נוגדי חמצון, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות גרעין ועוד.