קמטים במצח

קמטים במצח

קמטים במצח מופיעים באופן טבעי כחלק מתהליכי ההזדקנות ועקב פעילות יתר של שרירי ההבעה בפנים. ישנם גורמים שמזרזים את הופעת הקמטים ועל רובם אין לנו שליטה – גנטיקה, רדיקלים חופשיים, מתח נפשי, פעילות השרירים ועוד. כיום, בעזרת עולם הרפואה הקוסמטית אנחנו יכולים בהחלט לפעול להעלמת הקמטים במצח וליהנות מתוצאות יעילות מאוד.

מה גורם למצח להתקמט?

קמטים במצח הם בעיקר קמטי הבעה ואלו נובעים מתנועתיות של שרירי הפנים. קמטים באופן כללי מופיעים עקב הזדקנות רקמות העור, כאשר אלו הם המאפיינים העיקריים של התהליך:

  • תאי העור המשפיעים על גמישותו (אלסטין) מיוצרים ברמה פחותה.
  • קיימת הפחתה בייצור חלבון הקולגן שאחראי על חוזק העור.
  • רקמות שומן נעלמות ומשפיעות על העור עצמו מה שגורם לעור להיות רפוי, גמיש וחזק פחות ואז כאמור, מתחילים הקמטים להופיע.

כאשר אנחנו מביעים תמיהה, כעס, חושבים על משהו בצורה מאומצת, חווים מתח נפשי וכו', טונוס השרירים של שרירי ההבעה במצח וביתר חלקי הפנים משתנה. לאורך זמן, תופעות רגילות אלו יוצרות קמטים במצח כמו גם את יתר קמטי ההבעה המוכרים לנו. מעבר לפעילות שרירי ההבעה, קמטים במצח מושפעים גם מחשיפה מוגברת לשמש, ממצבי יובש וקור ומתהליכי ההזדקנות הטבעיים.

מהם הטיפולים לקמטים במצח?

ניתן לחלק את הטיפולים הללו לטיפולים שאינם ניתוחיים ולטיפולים שמצריכים ניתוח פלסטי ממשי. הבחירה בסוג הטיפול היא על פי רצון המטופלים, המצב הספציפי של הקמטים לצד קמטים אחרים בפנים, התייעצות מקיפה עם מנתח פלסטי מיומן והתוצאות הרצויות בסיום התהליך:

בוטוקס: טיפול הבוטוקס כולל הזרקת כמות מינימאלית של הרעלן בוטולינום טוקסין לשרירי ההבעה במצח, אשר משפיע זמנית על יכולת הכיווץ שלהם. לאחר הטיפול העור מתוח וחלק וקמטי ההבעה נעלמים, אך התוצאה זמנית ויש לחזור על ההליך שוב לאחר כמה חודשים. טיפול בבוטוקס נחשב לטיפול מהיר, יעיל ובטוח מאוד כיום לטיפול בקמטי המצח.

חומרי מילוי: ניתן להעלים קמטים במצח כמו בשאר אזורי הפנים בעזרת הזרקת חומרי מילוי. זריקות אלו ניתנות גם הן בכמויות מזעריות, אך בניגוד לבוטוקס החומרים הללו לא משפיעים על השרירים אלא ממלאים את הקמטים ויוצרים עור מתוח ובעל מראה צעיר. ניתן להשתמש בחומרי מילוי קבועים כגון סיליקון נוזלי, בשומן עצמי של המטופל, או בחומרי מילוי זמניים כגון נגזרות של חומצה היאלורונית שמופקת מבעלי חיים. האחרונה מאפשרת העלמת קמטים בצורה יעילה, אך בדומה לבוטוקס, גם היא משיגה תוצאות זמניות אשר מצריכות טיפולי שימור אחת לתקופה.

טיפול העלמת קמטים בלייזר: הלייזר הוא טכנולוגיה חדשה יחסית לטיפול בקמטים במצח ובקמטים כלליים. הלייזר מבצע פילינג עמוק של שכבות עור מת ופגום ומותיר את השכבות הבריאות כך שעור המצח והפנים נראה חלק ורענן. יש לציין כי הטיפול בלייזר לא תמיד יעיל נגד קמטי הבעה או קמטים עמוקים.

מתיחת פנים: האפשרות הניתוחית להעלמת קמטים במצח היא מתיחת פנים. זהו ניתוח פלסטי וותיק ופופולארי מאוד שקיים בגרסאות מלאות הכוללות טיפול בכל קמטי הפנים, או בגרסאות נקודתיות הכוללות מתיחת אזורים ספציפיים בלבד כמו המצח, הגבות ועוד. ההליך הניתוחי כולל ביצוע חתכים, הסרת עודפי שומן ורקמות ועור ומתיחה של אלו. ניתן כיום לבצע מתיחת פנים בתפר אחד ואף מתיחה אנדוסקופית שנעזרת במכשור צילום וחיתוך מדויק ועדין. מתיחת פנים להעלמת קמטים במצח יכולה להתבצע תחת הרדמה מקומית או מלאה – בהתאם למצב הספציפי של כל אחת ואחד.

מה קורה לאחר הטיפול בקמטי המצח?

כל טיפול אסתטי שתואר כאן מלווה במידה מסוימת של כאבים ואי נוחות לאחר ביצועו. כמובן שככל שההליך מורכב ופולשני יותר, כך גם ההתאוששות ארוכה וקשה יותר וגם התוצאות נראות רק לאחר תקופת החלמה מסוימת. טיפולי בוטוקס והזרקת חומרי מילוי נחשבים לקלים מאוד מבחינת הכאבים ואי הנוחות המאפיינת אותם ותוצאותיהם מיידיות. ניתוח מתיחת פנים לעומת זאת, מלווה בכאבים ותוצאותיו הקבועות נראות לאחר ירידת הנפיחות והחלמת הרקמות.