ניתוח אף

ניתוח אף

ניתוח אף נחשב לאחד מהניתוחים הפופולאריים ביותר בעולם בתחום הניתוחים האסתטיים. מכיוון שהניתוח מתבצע בעיקר דרך הנחיריים המנתח הפלסטי צריך להיות לא רק בעל ניסיון רב בתחום, אלא גם בעל ידי אומן ודמיון מפותח, ממש כמו פסל.

מגוון ניתוחים לכל סוגי האף

הצורה החדשה של האף נקבעת בסופו של דבר על ידי המנתח, מכיוון שלגודל האף אין חוקיות גיאומטרית קבועה. האף מושפע כמובן ממבנה הפנים הייחודי לכל מנותח ומנותח, ואת ההחלטה הסופית כיצד לפסל את האף המנתח מקבל לפעמים רק תוך כדי הניתוח. ניתוח אף מוצלח, לדעתנו, הוא כשהתוצאה שלו היא אף שנראה טבעי לחלוטין המשתלב בצורה הרמונית עם שאר תווי הפנים. בניתוח אף אפשר לעשות מספר רב של שינויים כגון: הורדת הגבנון, יצירת שקע בין הגבות לאף (שורש האף), הקטנת גודל האף, הגדלת אף קטן, שינוי המרחק בין קצה האף לבין הפה, עידון קצה האף, הצרת האף, הקטנת נחיריים וכן תיקון מחיצת האף (גם כדי לעזור למעבר האוויר וגם כדי לשפר את מראה האף).

מועמדים מתאימים לניתוח אף מוצלח

אפשר לעשות ניתוח אף לאחר תום גיל ההתבגרות, מכיוון שעד אז האף עדיין גדל ומשתנה. קשה לקבוע את הגיל המדויק לניתוח, אם כי בדרך כלל מדובר בגיל 16. חשוב לדעת שאצל בנים ההתפתחות לפעמים אינה מסתיימת בגיל זה, ואילו אצל נערות היא יכולה להסתיים מוקדם יותר. גם אנשים מבוגרים יכולים לעבור ניתוח אף, אבל העובדה שהעור פחות גמיש מקשה על הניתוח והעיצוב המדויק של מראה האף.

בחירת מנתח אף

בחירת מנתח אף היא תהליך מורכב ולפעמים אפילו מעט מבלבל. בישראל קיימים מנתחים פלסטיים משכמם ומעלה, אבל לא כל מנתח מתאים לכל מטופל, לכן הבחירה צריכה להיות זהירה ומוקפדת. מנותחים שואפים לכך שניתוח האף יצליח כבר בפעם הראשונה, משום שקשה מאוד (בדרך כלל) לבצע תיקונים לניתוח שלא הצליח. הדרך הטובה ביותר להגיע למנתח האף הטוב ביותר בשבילכם היא לנסות ולמצוא כמה שיותר אנשים שסבלו מבעיה דומה לבעיה שממנה אתם סובלים. ברגע שמצאתם אנשים כאלו תוכלו לבדוק אם הם היו מרוצים מתוצאות הניתוח, ולא פחות מכך מהייעוץ והטיפול של המנתח. אם אתם לא מוצאים מספיק אנשים עם סיפור דומה לשלכם, אתם יכולים לבקש ממספר מנתחי אף המלצות של אנשים שעברו ניתוח אצלם. אל תסתפקו בתמונות של "לפני" ו"אחרי", התקשרו לאותם ממליצים ונסו לתאם עמם פגישה, כדי שתוכלו לשוחח בארבע עיניים על התהליך שעברו ועל מנתח האף שלהם.

מחיר ניתוח אף

מחירו של ניתוח אף משתנה ממנתח אחד למשנהו, והוא מושפע מהניסיון שיש לאותו מנתח ומהפופולריות שלו. המנתחים יודעים שבניתוח אף, אף אחד לא רוצה להתפשר על פחות מהטוב ביותר. מלבד הפופולאריות של המנתח, מחיר הניתוח תלוי גם במוסד הרפואי שמבצע את ההליך, שיטת ההרדמה ואורך האשפוז. על פי מחקר אחרון שעשינו, אפשר לומר שמחירו של ניתוח אף נע בין 9,000 ₪ ל- 13,000 ₪. כניסת קופות החולים הציבוריות אל התחרות, מוזילה מעט את עלות הניתוח. כמו בכל דבר אחר בעל ביקוש גדול ותחרות צמודה, ישנם גם בניתוחי אף הנחות ומבצעים מיוחדים.

כיצד מבוצע ניתוח אף?

כדי שתוכלו להבין את תהליך הניתוח נסביר קודם כל על מבנה האף: האף שלנו בנוי מעצמות האף שהן עצמות שטוחות ולידן נמצאים הסחוסים בצורת משולש. הקצה שקרוב לנחיריים בנוי משני סחוסים נוספים בצורת האות ח'. העצמות והסחוסים בונים את הצדדים של האף וביניהם יש מחיצה סחוסית המפרידה בין הנחירים וממשיכה לעומק האף. ברוב סוגי הניתוחים מדובר בהליך שמבוצע דרך חתך זעיר בנחיר ולכן הצלקות הן פנימיות (למעט מקרים שבהם יש צורך להצר את הנחיריים, גם במקרה זה מדובר בצלקות עדינות שמוסתרות היטב). בניתוחי אף המנתח עובד בעיקר על הסחוס ועל עצם האף.

תהליך ניתוח אף סגור

  1. השלב הראשון בניתוח אף הוא הפרדת העור מהעצמות והסחוס.
  2. לאחר מכן, בהתאם לסוג הניתוח המנתח הפלאסטי משייף את עצמות האף
  3. בשלב הבא הוא שובר את העצמות במקום שבו הן מתחברות ללחיים ולוחץ עליהן עד שהפתח שנוצר בתהליך השיוף נסגר.
  4. קצה האף מקבל טיפול נפרד על ידי חיתוך ותפירה מחדש של הסחוס שלו. לפעמים אפשר גם להוסיף סחוס לקצה האף, הסחוס הנוסף הוא סחוס עודף שהוסר קודם לכן.

תהליך ניתוח אף פתוח

שיטה נוספת של ניתוח אף נקראת "ניתוח אף פתוח" בשיטה זו מסירים לחלוטין את העור, כדי לחשוף את העצמות והסחוס. שיטה זו נהוגה במקרים מסובכים יותר וישנם מנתחים שמעדיפים להשתמש בה גם במקרים השגרתיים ביותר, מכיוון שהם יכולים לראות בבירור מה הם עושים וגם מכיוון שהצלקות מתרפאות היטב. בסיום הניתוח המנתח מכניס לאף שני טמפונים, למשך 24 עד 48 שעות שתפקידם לספוג את הדימום ולשמור על הצורה של האף. המנתח הפלסטי חובש את האף בסד מפלסטיק או בגבס.

לקריאה נוספת והשוואה בין שתי טכניקות אלו הכנסו למדריך ניתוח אף פתוח מול ניתוח אף סגור.

ניתוח אף יכול להימשך כשעתיים בממוצע, כאשר זמן הניתוח משתנה בהתאם לסוג ומספר הפעולות המבוצעות בו כגון: יישור גבנון, עידון קצה האף, טיפול במחיצת האף, הצרת נחיריים וכדומה.

ההרדמה מקומית או הרדמה כללית?

ההחלטה על סוג ההרדמה משותפת למנתח ולמנותח. אפשר לבצע ניתוח אף באמצעות הרדמה מקומית וגם באמצעות הרדמה כללית. רופאים רבים מעדיפים לבצע ניתוח אף בהרדמה מקומית, מכיוון שהרדמה כללית מצריכה שימוש בצינור נשימה המחובר לפה של המנותח, והדבר יכול לשנות את מראה הפנים ולהקשות על עיצוב האף בהתאם למבנה הפנים. במכון הרפואי שבו תבצעו את ניתוח האף תקבלו כדורי הרגעה וזריקת טשטוש. לפני הניתוח הרופא יזריק לאפכם חומר הרדמה באמצעות טמפונים מיוחדים. לאחר מכן מתווספת גם זריקת הרדמה מקומית, זריקה זו כמעט ואינה מורגשת הודות לטיפול המוקדם.

הכנות לניתוח אף

ההכנה הראשונה לפני ניתוח אף היא לארגן את העיסוקים שלכם בימים שלאחר הניתוח, כך שתוכלו לנוח כעשרה ימים ולפעמים מעט יותר. חזרה מהירה מידי לשגרה יכולה לגרום ללחץ ולהאט את קצב ההחלמה. כשבועיים לפני הניתוח עליכם להפסיק לנטול תרופות המכילות אספירין, מכיוון שאספירין יכול לגרום לדמום. חשוב לוודא שגם אם התרופה אינה נקראת אספירין שאחד מהמרכיבים שלה אינו מכיל את החומר. יום לפני הניתוח מומלץ לחפוף את השיער ולנקות היטב את הפנים וכמובן להגיע לניתוח עצמו ללא איפור וללא קרם פנים. בדרך כלל המנותח נדרש להיות בצום מוחלט שש שעות לפני הניתוח. קודם לניתוח מוחדרת משחה מיוחדת לעיניים העוזרת להגן עליהם מצריבה כתוצאה מחדירה של תמיסת החיטוי שבה המנתח משתמש. אנחנו ממליצים על לבישת בגד עם כפתורים, או ריצ'רץ', כדי שיהיה לכם נוח להחליף אותו לאחר הניתוח.

החלמה לאחר ניתוח אף

כפי שאמרנו קודם לכן, החלמה מניתוח אף אורכת בין עשרה ימים לשבועיים. עשרים וארבע השעות הראשונות נחשבות לשעות הקשות יותר. אתם עשויים להרגיש כאב, כאשר בדרך כלל לא מדובר בכאבים חזקים וניתן להתגבר עליהם באמצעות משככי כאבים (בהמלצת הרופא המנתח כמובן). בגלל הטמפונים שעוצרים את הדימום תצטרכו לנשום ביממה הראשונה דרך הפה, דבר שכולנו מכירים מתקופת צינון כזו או אחרת. העיניים דומעות בדרך כלל. מיד לאחר הניתוח מתפתחים פנסים כחולים מתחת לעיניים כתוצאה משטפי דם תת עוריים, והאזור יכול להתנפח מעט. הדבר היחיד שתוכלו לעשות כדי להקל על החוויה הוא להגביה את הראש בעזרת כריות. אין טעם לעשות קומפרסים, אלא להמתין בסבלנות שהזמן יעשה את שלו ואולי פשוט להימנע מקבלת אורחים. תופעת לוואי נוספת שאינה נפוצה אצל כל המנותחים היא רצון להקיא כתוצאה מרגישות לחומרי ההרדמה.

לאחר כיום או יומיים יוציאו לכם את הטמפונים מהאף ומיד תרגישו בהקלה. מומלץ להימנע מקינוח האף בשבועות הראשונים, ואם אין ברירה עליכם לנקות את האף בעזרת מקלוני אוזניים טבולים במי חמצן 3%, כמובן בזהירות ועדינות. את התוצאה הסופית של ניתוח האף ניתן לראות רק כעבור כשלושה שבועות, לכן אל תיבהלו מהמראה הראשוני לאחר הסרת התחבושות והגבס.

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר הניתוח

ניתוחי אף המבוצעים אלפי פעמים בשנה אינם נחשבים למסוכנים, אבל גם במקרים של ניתוחים בטוחים מאוד ישנה הסתברות מועטה לסיבוכים ותקלות. התופעה השכיחה ביותר היא דימום מהאף, במצב כזה כדאי לשבת ולהטות מעט את הראש לאחור עד שהדימום יפסיק. אם הדימום חזק ואינו פוסק לאחר זמן קצר, התקשרו לרופא שלכם לייעוץ ועזרה. מומלץ להימנע מתרגילי התעמלות כגון ריצה או תרגילי מאמץ הכוללים עמידות ידיים וראש או כפיפות. כמו כן, מומלץ לא להיחשף לשמש לפחות שלושה חודשים. אם אתם מרכיבים משקפי ראייה, התייעצו עם הרופא שלכם בנוגע לכך.

מידע נוסף על ניתוח אף