השתלת שיער

השתלת שיער

השתלת שיער היא הפתרון האידיאלי לכל אותם גברים ונשים שאובדן השיער מאמלל אותם ופוגע בדימוי העצמי שלהם. אמנם הגבר הישראלי הקרח נחשב לגבר סקסי בעיני רבים, אבל עדיין, קרחת לא מתאימה לכל אחד וגברים רבים סובלים ומודאגים בגלל איבוד השיער שלהם, במיוחד כאשר הוא מתחיל בגיל צעיר.

גם נשים יכולות לסבול מאובדן שיער בדיוק כמו הגברים בגלל סיבות תורשתיות ואין ספק כי אובדן השיער פוגע מאוד בדימוי העצמי שלהן אפילו עד כדי דיכאון ותחושת אומללות. הפריחה של תעשיית התכשירים לשיער, השמפו המיוחד, המסכות, השיקויים וכדומה מראה לנו עד כמה נושא השיער הוא נושא רגיש וחשוב מאוד לרבים מאיתנו.

אובדן שיער אינו מחלה, אלא תופעה טבעית העוברת אלינו בתורשה כמו שלל תכונות אחרות. מלבד הנטייה הגנטית גם הורמון הטסטוסטרון משפיע על אובדן השיער, ככל שיש אצלנו כמות יותר גדולה שלו, כך נאבד יותר שיער, זו הסיבה שנשים מבוגרות, אשר מתחילות לייצר יותר הורמון גברי סובלות גם הן מנשירת שיער. הרעיון להשתלת שיער מבוסס בעיקר על העובדה, שגם לגברים הקרחים ביותר ישנן קצוות שיער מעל העורף שנשארות לתמיד, מדובר בשיער שעמיד בפני הטסטוסטרון ולכן אפשר לקחת את השיער הזה ולשתול אותו באזור הקרח. היתרון של פס השיער הזה הוא שהשיער יכול לחיות באזור החדש למשך הזמן שהוא חי באזור המקורי.

הניתוח להשתלת שיער הוא כיום הניתוח הפופולארי ביותר בקרב גברים שמגיעים אל המנתח הפלאסטי, אבל לפני שאתם ממהרים אל המנתח הפלאסטי כדי לברר על השתלת השיער עליכם לפנות אל רופא העור כדי לבדוק שהסיבה של הנשירה היא תורשתית ולא עקב מחלה, טראומה, חוסר איזון הורמונאלי וכדומה. חשוב גם לזכור שהיום קיימות תרופות מוכחות שמעכבות בצורה משמעותית את נשירת השיער ומעודדות צמיחת שיער.


השתלת שיער לגברים ולנשים הסובלים מנשירת שיער מסיבה גנטית | @boetter

למי זה מתאים

השתלת שיער מתאימה לגברים ולנשים אשר סובלים מנשירת שיער שהסיבה שלה היא גנטית. הדברים אותם הפלסטיקאי לוקח בחשבון, כאשר הוא שוקל האם המטופל מתאים לביצוע ההשתלה הם: צבע השיער וצבע העור, השתלה על צבעים מנוגדים יכולה ליצור מראה מלאכותי, כאשר ההשתלות מצליחות יותר אצל אנשים בהירי עור ושיער. גם שיער מאפיר יכול להיות בעיה וליצור ניגודי צבע. מרקם השיער משפיע על השיער, כאשר שיער עשיר בעל נפח ולתלתלים יכול לכסות שטח קרקפת גדול יותר וקל לעבוד איתו.
בניתוחים פלאסטיים רבים ההמלצה היא להגיע לניתוח מוקדם ככל האפשר, אבל במקרה של השתל שיער ישנם פלסטיקאים שמעדיפים שהמטופל יהיה קרוב לסיום אובדן השיער, כדי שיהיה קל לתכנן את ההשתלה וגם כדי שלא יהיה צורך לחזור עליה ולא יוותר שיער בשוליים.
כפי שבטח כבר הבנתם, בכל השתלות השיער צריך שיהיה מספיק שיער בשוליים, כדי שאפשר יהיה לתרום אותו לצורך ההשתלה. אנשים שסובלים ממחלות עור שבאות לידי ביטוי גם בקרקפת ואנשים שיש להם נטייה לדמם אינם מועמדים טובים להשתלת שיער.

בחירת מנתח פלאסטי

נכון שאנחנו תמיד אומרים שחשוב לבחור מנתח פלאסטי בעל ניסיון רב בתחום שבו אתם רוצים את הניתוח, אבל במקרה הזה הדבר חשוב אפילו שבעתיים. טכניקת השתלת שיער אינה טכניקה פשוטה בכלל, המנתח הפלאסטי צריך להיות לא רק אומן מעולה ואיש טכני מצוין, אלא גם בגלל יכולת לתכנן את ההשתלה כך שגם בעתיד, כשתתבגרו וככל הנראה תאבדו עוד שיער, ההשתלה לא תראה מלאכותית. לדוגמה כאשר מתחילים להופיע קמטים במצח, קמטים אלו בדרך כלל מתאימים באופן טבעי לשיער שנסוג, אבל במקרה של השתלה שלא תוכננה נכון, הקמטים החדשים במצח יכולים להסגיר אותה. המנתח הפלאסטי שבו תבחרו חייב להיות בעל מיומנות וניסיון ברמה גבוהה מאוד, אשר יאפשרו לו לתכנן את ההשתלה כך שגם עם חלוף השנים, היא לא תראה מלאכותית.

מחיר ניתוח השתלת שיער

בתחום של השתלת שיער ישנן שלוש שיטות שונות: שתלי שיער, מתלי עור נושאי שיער או מתיחת עור, כאשר הטכניקה השכיחה ביותר היא לקחת שתלי שיער מהעורף ולהעביר אותם אל האזורים הקרחים (בד"כ בקדמת הקודקוד). ניתוח כזה עולה היום בין 2,000 – 4,0000 דולר, כאשר המחיר מושפע כמובן מהמוניטין של המנתח, המרפאה שבה תעברו את ההשתלה, ממצב הקרחת שלכם ואיזה גודל של אזור אתם רוצים לכסות?

כיצד מבוצעת השתלת שיער?

בטכניקה השכיחה ביותר של השתלת שיער מעבירים שתלי שיער מהעורף אל קדמת הקודקוד. המנתח הפלאסטי לוקח רצועות צרות או עיגולים קטנים מאוד של עור שעליהם יש זקיקי שיער. כל עיגול או רצועה מכילים בערך 10 עד 15 זקיקי שיער. המנתח יכול להחליט גם על השתלת מיני שתלים שבהם יש 2 עד 4 זקיקי שיער או מיקרו שתלים שמכילים שערה או שתיים. לאחר שהמנתח מוציא את השיער מאזור השיער הוא עושה חורים באזור הקרח, החורים נעשים בעזרת סכין או לייזר וגודלם מתאים לגודל השתלים. את השיער משתילים לחורים בעזרת פינצטה. לאחר סיום ההשתלה חובשים את האזור למשך 24 עד 48 שעות.
האזור שתורם את השיער נרפא תוך עשרה ימים ונותרות בו צלקות זעירות, כאשר השיער צומח הצלקות מוסתרות לחלוטין.

השתלת שיער נעשית בסדרה של שניים עד ארבע טיפולים. בכל פעולה מעבירים כ- 50 שתלים והם זקוקים לפסק זמן כדי להסתגל לסביבה החדשה שלהם. לכן יש הפסקה בין הטיפולים כדי לאפשר לשיער לצמוח, משך ההפסקה בין כל טיפול הוא כחצי שנה עד שנה.

ההרדמה

השתלות שיער בדרך כלל מבוצעות בהרדמה מקומית. לכן אפשר לבצע אותן גם במרפאה שמתאימה כמובן להשתלות שיער. אורך ההשתלה משתנה בין שעה למספר שעות מכיוון שהמנתח צריך לתכנן בקפידה מרובה את קו השיער הקדמי, כדי להעניק לו צורה טבעית ככל האפשר. במרפאות רבות המנתח עובד עם צוות, כאשר תפקידו של הצוות הוא להכין את זקיקי השיער להשתלה, מיד לאחר שהמנתח מוציא אותם מראשו של המטופל.

ההכנות לניתוח השתלת שיער

כמו לפני כל ניתוח אחר צריך להפסיק לחלוטין נטילת אספירין או כל תרופה אחרת המכילה חומצה סליצילית. כמו כן, צריך להפסיק לצרוך אלכוהול כשבוע לפני הניתוח. מומלץ להגיע לניתוח עם חולצת כפתורים או ריץ רץ. לא תוכלו להסיר חולצות מהראש בגלל החבישה.

החלמה לאחר השתלת שיער

מיד לאחר תום הניתוח מנקים את הקרקפת. אם ישנו דימום חובשים את הקרקפת בתחבושת לחץ. ישנם מנתחים שעוטפים את האזור המושתל ברטיות מטפלון המרוחות בשכבה של משחה אנטיביוטית. תהליך החבישה יכול לערוך כעשרים דקות מכיוון שעל רצועות הטלפון מניחים גזה לספיגה ושכבה של פלסטרים כדי שהחבישה לא תתפרק. לאחר הסרת החבישה אפשר להתקלח ולחפוף את השיער בזהירות. בתקופת ההחלמה שנמשכת כשבועיים, מומלץ לא לעסוק בספורט או בפעילות מאומצת כדי לא להעלות את לחץ הדם, דבר שיכול לגרום לדמום ואף להיתלשות השתלים. לאחר שבועיים השיער המושתל נושר, לא מדובר כאן בבעיה אלא בתהליך טבעי שבו הזקיק לא נפגע. הזקיק מתאקלם במקומו החדש והוא מתחיל להצמיח שיער לאחר חודשיים שלושה. בתחילת הצמיחה אי אפשר לעצב את השיער ורק לאחר שישה עד תשעה חודשים ניתן לעצב את השיער וההשתלה מגיעה לתוצאה הסופית שלה. כדאי להסתובב עם כובע או עם מטפחת בתקופת הצמיחה של השיער.

סיבוכים אפשריים ורגישות לאחר הניתוח

הסיבוך הנפוץ ביותר לאחר ניתוח הוא דימום שאותו ניתן לעצור בעזרת לחיצת היד על הפצע, תחבושות לחץ, או באמצעות תפר. דלקת באזור המושתל נחשבת לסיבוך נדיר וגם התנפחות רצינית של חזית הקרקפת ושל המצח, הנפיחות מתחילה יומיים שלושה לאחר הניתוח ונעלמת מעצמה, אבל היא יכולה להיות מאוד בולטת ומבהילה.