שאלות ותשובות על הגדלת חזה

שאלות ותשובות על הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום האסתטי בפרט ובעולם הרפואה בכלל. הטבע לא חנן את כל הנשים עם חזה מושלם ועבור נשים רבות החזה קיבל מראה פחות מרשים לאורך השנים ולאחר הריונות, הנקה, עבודה וכן הלאה. כל ניתוח הוא רציני ומצריך התייחסות כזו, ואכן גם לגבי ניתוח אסתטי שאינו מציל חיים והוא נפוץ מאוד עדיין ישנן שאלות ותשובות על הגדלת חזה שיש לענות עליהם ולהתחשב בהן.

אלו סוגי שתלים קיימים בהגדלת חזה?

בניתוח הגדלת חזה ישנם מספר סוגים של שתלים שבהם המנתח בוחר להשתמש על פי העדפתו האישית וכמובן תוך הקשבה לרצונה של המטופלת. מנתחים רבים מעדיפים היום להשתמש בסיליקון ג'יל מכיוון שמבחינה קוסמטית התוצאה שלו היא הטובה ביותר וקרובה למראה השד הטבעי. ישנם גם מנתחים שמשתמשים במעטפות סיליקון שמכילות מי מלח, אבל בשתלים אלו יש סכנה שהמעטפת תיקרע והשד החדש יעלם. ישנם גם שתלים העשויים מקוהסיב ג'יל שגם הוא סוג של סיליקון אבל הוא מעט קשה יותר ובזכות כך הוא שומר על הצורה שלו. יתרון נוסף שיש לשתל הוא שבמקרה שהשתל נקרע הסיליקון אינו מתפזר בגוף, אלא נשאר במקומו. החיסרון הוא שהקוהסיב ג'יל הוא שתל חדש יחסית והניסיון בשימוש בו נחשב לקצר ובלתי מספיק לגביי תופעות לוואי מאוחרות. גודלם הממוצע של השתלים נע בין 75 סמ"ק ל- 800 סמ"ק.

מה הוא אורך הניתוח?

ניתוח הגדלת שדיים נמשך בין 40 דקות לשעה וחצי והוא נעשה בהרדמה מלאה.

מאיזה גיל אפשר לעבור הגדלת חזה?

ניתן לעבור ניתוח הגדלת חזה לאחר תום גיל ההתבגרות, אבל במקרה כזה חשוב לקחת בחשבון הריונות עתידיים, הנקה, שינויים הורמונאליים, הזדקנות וכדומה שיכולים לשנות את גודל השד ולפעמים אף להעלות את הצורך בניתוח הגדלה חוזר.

אלו בדיקות צריך לעשות לפני הניתוח?

מכיוון שמדובר בניתוח בהרדמה מלאה תצטרכו להציג בפני המנתח שבו בחרתם, אישור של רופא המשפחה שלכן שאתן כשירות ובריאות לעבור ניתוח הגדלת חזה.

מה הסיבוך השכיח ביותר בניתוח הגדלת חזה?

הסיבוך השכיח ביותר הוא עיוות של השד, אשר נוצר כתוצאה מהיווצרות של קופסית סביב השתל, אשר גורמת לשדיים לעמוד בצורה יציבה כל הזמן (גם במצב של שכיבה), הקופסית יכולה גם להקשות את השד ולשנות את מראהו. חשש נוסף הוא חוסר סימטריה בגובה של השדיים, בגלל מיקום לא נכון של השתל, או בשל התקשות של הקופסית בשד אחד בלבד. זיהום חמור עלול להצריך את הוצאת השתל כדי שהאזור יחלים, רק כשהאזור יהיה בריא לחלוטין אפשר יהיה לחזור שוב את השתל בניתוח חוזר.

האם יש צורך להוציא תפרים?

תפרים בניתוח הגדלת שדיים הם תפרים שנספגים מעצמם בדרך כלל, לכן אין צורך להוציא אותם.

מתי מסירים את התחבושות?

לא תמיד לאחר ניתוח שמים תחבושות, לפעמים מדובר בחזייה מיוחדת שניתן להסיר לצורך מקלחת. אם כן מדובר בתחבושות, מסירים אותן בדרך כלל לאחר שלושה עד ארבעה ימים, ולאחר מכן תצטרכי ללבוש חזייה במשך כל שעות היום למשך מספר שבועות.

איך אני ארגיש לאחר הניתוח?

ישנם כאבים לאחר הניתוח, עוצמת הכאבים משתנה בין אישה לאישה וישנן נשים שאינן סובלות בכלל מכאבים. הכאבים פוחתים בהדרגה והם מורגשים בדרך כלל רק כאשר תרימו את הידיים שלכן מעל לגובה הכתפיים, לאחר כשבוע גם כאבים אלו ייעלמו. לאחר הניתוח השדיים שלכן יהיו רגישים למגע ולפעמים יש ירידה בתחושה רגישות זו, או הירידה בתחושה חולפות תוך מספר חודשים.

ממה אני צריכה להיזהר לאחר הניתוח?

כדאי להימנע מפעילות ספורטיבית כשלושה שבועות לאחר הניתוח וכמובן לזכור שהשדיים רגישים מאוד ועדיף להתייחס לאזור בעדינות מרבית.

מתי אפשר לחזור לעבודה?

מומלץ לקחת מנוחה של שבוע לאחר הניתוח, בגלל החולשה והעייפות ואם כמובן תרגישי צורך ביותר זמן להתאושש ולנוח, הקשיבי לגוף שלך ועשי זאת.

האם אפשר לקיים יחסי מין לאחר הניתוח?

אפשר לקיים יחסי מין כשבועיים לאחר הניתוח, גם בגלל הרגשת החולשה והעייפות לאחר הניתוח, גם בגלל רגישות השדיים וגם בגלל שאסור בשום פנים ואופן להעלות את לחץ הדם. בפעמים הראשונות שאת מקיימת יחסי מין לאחר הניתוח בקשי מבן הזוג שלך להיות זהיר ועדין.

מתי יורדת הנפיחות?

השדיים לאחר הניתוח הם זקורים ונפוחים, עקב בצקת והצטברות של נוזלים סביב השתל, כאשר התופעות נעלמות השד מתחיל לקבל צורה הרבה יותר טבעית. גם הצלקות של הניתוח נראות מאוד בולטות ואדומות, אבל הן הולכות ומתבהרות עם הזמן עד שהן הופכות לכמעט בלתי נראות.

כמה זמן תוצאות הניתוח מחזיקות מעמד?

תוצאות הניתוח אמורות להחזיק מעמד לכל החיים כמובן, אלא אם כן הניתוח מבוצע לפני ההריונות או בגיל צעיר מאוד ואז ייתכן ויהיה צורך לחזור עליו שוב.

ממה עשויים השתלים?

ניתן כיום להשתמש בשתלים מסיליקון או שתלים הממולאים בתמיסת מי מלח בריכוז הטבעי של הגוף – שתלי סיילין. באופן כללי שתלי סיליקון מקנים מראה טבעי יותר אך הם כוללים רמת סיכון מעט גבוהה יותר. החבירה נעשית ע"י המטופלת עצמה בהתייעצות אם הרופא המנתח שמהווה גורם מכריע בעצמו. קיים סוג חדש ומאוד לא נפוץ כרגע של שתלים שעשויים מג'ל קוהיסיבי שמאופיין ברמת קושי גדולה יותר שאמורה לספק מראה ותחושה טבעיים משמעותית. ג'ל זה כולל שימוש בסיליקון ושאר חומרים מתאימים.

האם שתלי סיליקון הם בטוחים לשימוש?

באופן כללי כן, אלו השתלים הותיקים ביותר ולאורך השנים הנוסחא שלהם השתפרה והשתכללה משמעותית. היו מקרים של דליפות ובעיות כתוצאה מהן עם שתלי סיליקון וה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) אסר על שימוש בהם – איסור שלאחרונה החל להתבטל. הסיכון המרכזי עם שתלי סיליקון, שהוא אמנם נדיר מאוד, הוא דליפה או קרע בשתל שגורמים לג'ל הסיליקון לזלוג אל תוך רקמת השד ולהישאר שם תוך סיכון לבעיות שונות. דליפה של שתלי סיילין פשוט תיספג אל תוך הגוף כי מדובר על תמיסת מלח סטרילית בריכוז הטבעי והמוכר של הגוף.

לכמה זמן שתלי חזה מחזיקים?

למרות שנהוג לחשוב שהם מחזיקים לנצח, המציאות מעט מורכבת יותר. כל השתלים נשחקים לאורך השנים, בגלל תנועתיות טבעית של הגוף. יש לבדוק שתלים בעזרת סריקות MRI או פיתרון מתאים אחר, כל סימן לדליפה מחייב התערבות ולרוב ביצוע השתלה נוספת בניתוח.

במה כרוך תהליך ההחלמה מניתוח הגדלת חזה?

החלמה מלאה עשויה להימשך כמה חודשים, אך לרוב מדובר על עד חודשיים. כמובן שבימים הראשונים החזה כואב ורגיש הרבה יותר ובכל יום שעובר יש שיפור. מנותחות רבות משוחררות לביתן בליווי מלווה עוד ביום הניתוח ואם לא אז בבוקר שאחריו, יש לנוח ולהרבות בנוזלים, החזרה לפעילות היא הדרגתית ואיטית, כאשר בימים הראשונים אסור לבצע כל פעילות מאומצת. יתכן שימוש בנקזי חזה שהם מעין צינוריות דקות שיוצאות מהחזה אל תוך מיכלים קטנים – משמשים לניקוז דם ונוזלים ומוצאים לאחר כמה ימים.

למנותחות ניתנות תרופות לשיכוך כאבים, נפיחות היא נפוצה מאוד וחולפת עם הזמן. ישנה דרישה גורפת ללבוש חזייה רפואית שמספקת תמיכה איכותית במשך לפחות שבוע כמעט כל הזמן.

האם הצלקות גדולות?

באופן כללי היכולות והניסיון של המנתחים המבצעים ניתוחי הגדלת חזה מאפשרים להגיע לרמה שבה הצלקות קטנות, עדינות וכמעט לא נראות לעין גם כאשר החזה חשוף וודאי שלא בלבישת בגד ים או חזייה. סוג ורמת הצלקת נקבעים לפי סוג החיוך שמיושם בניתוח, חיתוך מתחת לקפל השד יוצר צלקת שניתן לראות אך רק כאשר מרימים את השד פיזית כלפי מעלה, חיתוך בבית השחי אינו משאיר צלקות על השד עצמו וחיתוך מסביב לעטרת הפטמה משאיר צלקת מינימלית שאחרי זמן מסוים כמעט ואינה נראית.